Starostlivosť o vodu - Blog

Na starostlivosť o vodu a dezinfekciu vody vo wellness, verejných bazénoch a vírivkách, ale i v domácich vírivkách, swim spa či bazénoch sa musíme pozerať z viacerých hľadísk, ktoré spolu vzájomne súvisia. V prvom rade ide o hľadisko zdravotnej bezpečnosti používateľov bazénov, swim spa či víriviek a ich prevádzkovateľov  z pohľadu mikrobiologickej a chemickej nezávadnosti vody. Dôležitým, hlavne z pohľadu prevádzkovateľov je aj hľadisko technicko-technologické a ekonomické.

splash 773084 1280

 

Ako udržať vodu vo vašich vírivkách, swim spa a bazénoch vždy čistú?

 

Možností starostlivosti o vodu a dezinfekcie vody vo vírivkách, swim spa a bazénoch je viacero. Najbežnejší zaužívaný spôsob je chlórová dezinfekcia vody, s ktorou je však spojených viacero problémov. K ďalším možnostiam patrí bezchlórová chémia na starostlivosť o vodu, napríklad na báze kyslíka alebo polyhexamethylen guanidin hydrochlorid, ktoré tiež samé o sebe majú určité nedostatky. SpaBalancer je praxou overený systém bezchlórovej starostlivosti o vodu, ktorý zaručene funguje, pokiaľ sa ako systém používa a pravidelne dávkuje.


V posledných niekoľkých rokoch sa stále viac odporúča na dezinfekciu vody oxid chloričitý, ktorý môžeme zaradiť k bezchlórovej chémii na starostlivosť o vodu vo vírivkách, swim spa či bazénoch, nakoľko nepôsobí chloračne, ale veľmi silno oxidačne. Ide o celosvetovo najprogresívnejšiu metódu dezinfekcie vody. Jeho výroba je patentovaná a predáva sa v sedemdesiatych krajinách sveta pod obchodným názvom DUOZON 100L. Oxid chloričitý je v systéme SpaBalancer nepostrádateľný. A práve používaním prostriedku DUOZON 100L /oxid chloričitý-ClO2 / v starostlivosti o vodu a dezinfekcii vody vo vírivkách, swim spa či bazénoch sú pre ich prevádzkovateľov aj používateľov  vyššie uvedené hľadiská v starostlivosti o vodu zabezpečené.

Bezpečný aj pre vaše zdravie

 

Z chemického hľadiska používaním prostriedku DUOZON 100 L v dezinfekcii bazénovej vody alebo vody vo vírivkách a swim spa nevznikajú žiadne nebezpečné zapáchajúce zdraviu škodlivé zlúčeniny charakteristické pri používaní bežného chlóru/ rôzne chloramíny a trihalogenmetany a pod../ spôsobujúce nepríjemné svrbenie, užívateľský diskomfort, zápaly slizníc dýchacích ciest, očných spojiviek a rôzne podráždenia. Tým, že DUOZON 100 L pôsobí veľmi silno oxidačne, tak oxidáciou alebo "mokrým horením" štiepi vo vode aj amoniak, moč, močovinu a iné organické látky na látky bežne sa vyskytujúce, ako oxid uhličitý, dusík a vodu. Používanie prostriedku DUOZON 100L  absolutne eliminuje vznik viazaného chlóru. Voda v bazénoch, vírivkách a swim spa nezapácha, je krištáľovo čistá, príjemná pre používateľov, zdravotne nezávadná bez akýchkoľvek zdravotných rizík.

Pri výbere chémie na starostlivosť o vodu a dezinfekciu vody vo vašom bazéne, vírivke či swim spa zvážte či zostanete na ceste nebezpečného a zdraviu škodlivého a užívateľom nepríjemného chlóru, alebo vyskúšate bezchlórovú chémiu na starostlivosť o vodu s prostriedkom DUOZON 100L a systémom SpaBalancer. Z chemického hľadiska je DUOZON 100 L rozhodne tá najlepšia možná voľba. V kombinácii s UV lampami či ozonátormi je v súčasnej dobe v dezinfekcii vody neprekonateľný.

 

Účinnejší ako chlór


Z mikrobiologického hľadiska je prostriedok DUOZON 100 L voči vírusom, baktériám, riasam a pod. účinnejší minimálne 3 - 5 x viac, ako chémia na dezinfekciu vody na báze chlóru. Tam kde ani najsilnejšie chlórové prípravky na starostlivosť o vodu nestačia, tam nastupuje DUOZON 100 L.

DUOZON 100 L , ako jediný prostriedok na dezinfekciu vody spoľahlivo eliminuje aj nebezpečnú Legionellu pneumophilu, baktériu spôsobujúcu smrteľnú legionársku chorobu. Ďaľšou jedinečnou
vlastnosťou prostriedku DUOZON 100 L je schopnosť narúšať a likvidovať biofilm v potrubiach a filtroch víriviek, swim spa a bazénoch, ktorý doslova útočiskom aj liahňou baktérií. DUOZON 100 L teda v starostlivosti o vodu, konkrétne v časti dezinfekcie vody pôsobí celoplošne a komplexne rovnako intenzívne v každom mieste bazéna, vírivky či swim spa.

Moderný a účinný

 

Z hľadiska technicko - technologického je DUOZON 100 L tiež výnimočným produktom, šetrí technologické prvky technológií bazénov, víriviek a swim spa tým, že eliminuje vápnik a zabraňuje usadzovaniu vodného kameňa, čím šetrí náklady na ohrev vody, náklady spojené s údržbou a významne oďaluje akékoľvek generálne opravy z dôvodu zanášania systémov vodným kameňom. Dávkovanie prostriedku DUOZON 100L na dezinfekciu vody je tiež veľmi jednoduché. Môže byť plne automatizované alebo manuálne. Tiež je možné ho kombinovať s chlórovou dezinfekciou.


Duozon 100 L je vo svete všeobecne používaný ako širokospektrálny prostriedok na dezinfekciu akejkoľvek vody, nie len bazénovej, či vody vo vírivkách, ale aj pitnej vody, teplej úžitkovej vody, odpadovej vody, vody v priemysle, poľnohospodárstve, v hoteloch, wellness centrách, nemocniciach, v chladiarenských vežiach, ale aj na plošnú dezinfekciu priestorov.

 

Ušetríte na údržbe


Ekonomické hľadisko asi najviac zaujíma prevádzkovateľov wellness zariadení, bazénov, víriviek, ale aj všetkých, ktorí potrebujú vodu dezinfikovať.  Z pohľadu spotreby prostriedku  DUOZON 100 L je táto 7 – 15 x nižšia, ako býva spotreba bežne používaných prostriedkov z tekutého chlóru. To znamená aj oveľa nižšiu prácnosť, manipuláciu, dopravu, skladovanie a tým tiež nižšie náklady. Okrem toho v komerčnom používaní prostriedku DUOZON 100 L nie je potrebná „denná“ čiastočná výmena vody v bazéne, (nakoľko pri aplikácii DUOZON 100 L nevzniká viazaný chlór), čím opäť prispieva k výrazným úsporám na vodnom, stočnom a energii potrebnej na ohrev vody.


Používaním prostriedku DUOZON 100 L v starostlivosti o vodu získavate aj ďalšie nezanedbateľné úspory, hlavne na ďalších prostriedkoch, ako sú prostriedky na čistenie bazéna, vírivky či swim spa, prostriedky proti riasa, prostriedky na vločkovanie, prostriedky proti vodnému kameňu a tým aj ďalšie úspory za servis a prípadné opravy.

Výrazne šetríte aj tým, že vďaka týmto vlastnostiam DUOZON 100 L aj značne predlžuje životnosť jednotlivých technologických častí bazénov, swim spa  a víriviek. S tým súvisia aj úspory z prípadných strát tržieb z dôvodu odstavenia prevádzky z hygienických dôvodov a hlavne nevznikajú žiadne náklady na to nadväzujúcu komplexnú dezinfekciu. Tak vám DUOZON 100 L pomáha šetriť nie len čas a peniaze, ale aj udržať si a získať nových zákazníkov, ktorí sa radi vracajú.


Používaním prostriedku DUOZON 100 L získavate maximálne úspory, v komerčných prevádzkach aj lepší imidž, oveľa spokojnejších zákazníkov a istotu pred hygienickými kontrolami, pri oveľa nižšej prácnosti.


 

 Napíšte nám, radi vám poradíme so starostlivosťou o vodu

 

dreamstime s 41547032

 

Starostlivosťou o vodu vo vírivke či čistením filtrov vírivky sa zaoberám vo  viacerých článkoch v tomto blogu. V "článku čistenie filtrov vírivky - starostlivosť o vodu vo vírivke", vám chcem len zdôrazniť a ukázať, že nie je čistenie filtrov vírivky, ako čistenie a že dôkladné čistenie filtrov vírivky má obrovský vplyv na čistotu, iskru a kvalitu vody vo vašej vírivke.

 

Začnime napustením vírivky novou vodou

Na Slovensku je vo väčšine oblastí dosť tvrdá voda, niekde aj so zvýšeným obsahom železa či mangánu. Aj keď má vaša vírivka kvalitné filtre, je veľmi dôležité prvých 10 až 14 dní filtre dôkladne opláchnuť tečúcou vodou, najlepšie každý druhý deň, aby ste filtre zbavili vodného kameňa. Predídete upchaniu väčšiny mikrootvorov filtračnej tkaniny čím si vlastne znehodnocujete filtre vírivky, nie len že filtračný účinok zanebaných filtrov bude menší, ale trpí tým aj cirkulačné-filtračné čerpadlo a znižuje sa hydromasážny výkon  a  hlučnosť vašej vírivky.

"Mne sa osvedčil ako najlepší postup čistenia filtrov vírivky počas týchto
prvých 10 - 14 dní takto:"


Vyberiem filtre z vírivky, zoberiem čisté vedro a pomocou čističa filtrov pripojeného k hadici dôkladne vystriekam na vedrom každý záhyb filtra, vo vedre vidím, aká je voda kalná. Keď je vedro plné, vylejem ho a postup opakujem dovtedy, kým mi nezostane plné vedro čiste priezračnej vody. Vtedy viem, že som filtre vírivky dôkladne vyčistil od všetkého, čo dokáže voda rozpustiť. Po prvých štrnástich dňoch od napustenia už stačí filtre vírivky čistiť podľa potreby, ideálne raz týždenne alebo raz za dva týždne, závisí to hlavne od používania vírivky. Pri tomto čistení postupujem podobne, ako pri čistení počas prvých štrnásť dní, ale s tým, že používam SpaBalancer Filter Clean Classic alebo Natural takto:

Keď už mám filtre dokonale vyčistené čistou vodou, teda keď už po oplachovaní zostáva vo vedre len priezračne čistá voda, dám filtre do vhodnej nádoby do roztoku vody a prostriedku SpaBalancer Filter Clean Classic alebo Natural podľa návodu. Filtre ponechám v roztoku 24 hodín a potom ich znova dôkladne prepláchnem vodou,
až bude opäť vo vedre len čistá priezračná voda.
Tento prostriedok dokonale rozpustí všetky mastnoty, tuky a zažranú špinu aj z mikrootvorov filtra. No nespoliehajte sa na to v tom prípade, že by ste to "odflákli"tých prvých 14 dní, hlavne pokiaľ máte tvrdú vodu. 

 

Aké dôsledky môžete čakať

Doslova by ste si "zabetónovali filtre"a ani ten najlepší čistič im už 100% - nú funkčnosť nikdy nevráti. Pokiaľ som nečistil filtre nad vedrom, nikdy som ich nevyčistil dokonale, lebo už po chvíľke preplachovania či už na tráve, dlažbe alebo v sprche a podobne sa mi zdalo, že ide čistá voda tak som s čistením skončil.


Keď som to prvý krát skúsil nad vedrom, neveril vlastným očiam, koľko kalu z vodného kameňa som stále dookola vyplavoval z filtrov. No ked som  začal po napustení vírivky čistiť filtre každý druhý deň / mám tu teraz osem víriviek na skúšanie, tak si to asi viete predstaviť/, tak už to bolo oveľa jednoduchšie.

Vodu máme stále krásnu čistú, bez chlóru a iných ťažkých chemikálií, vždy pripravenú pre vás na skúšanie a vzájomné porovnávanie jednotlivých víriviek po stránke pohodlia vo vírivke aj ich hydromasážnych systémov.

 

Okrem toho s dôkladne vyčistenými filtrami bude aj potreba dezinfekčných prostriedkov
o dosť nižšia a vy ušetríte peniaze a budete mať zdravšiu vodu vo vašej vírivke.

 PRE BEZPLATNÉ PORADENSTVO KLIKNITE TU   alebo volajte na 0908 722 270

Údržba vody vo vírivkách, swim spa či bazénoch môže byť pre niekoho
radosťou a pre iného nočnou morou.

Dôležitý je správny prístup a chémia do víriviek, ktorá aj skutočne funguje.

Chémia do víriviek.

Kvalitná chémia do jacuzzi - víriviek je základom nie len na starostlivosť  o vodu vo vírivke,
ale aj na celkovú údržbu a čistenie vírivky.

Ale akú chémiu do víriviky si zvoliť ?
Ešte horšie býva  vybrať si, aká bude najvhodnejšia chémia do nafukovacej vírivky.

A čo keď máte doma ešte swim spa alebo bazén.
Budete potrebovať zvlášť bazénovú chémiu a zvlášť vírivkovú chémiu?

To je len niekoľko otázok, na ktoré budete hľadať odpoveď, keď budete chcieť vyčistiť vodu vo vírivke, swim spa či bezéne alebo rovno začať čistenie celej vírivky.

Na výber máte klasickú chémiu do vírivky na báze chlóru, je najlacnejšia, ale zdraviu najškodlivejšia a nie veľmi účinná. Môžu to byť tablety do vírivky alebo je v práškovej či tekutej forme.

Bezchlórová chémia do víriviek.

Ďalšou alternatívou na starostlivosť o vodu vo vírivke je bezchlórová vírivková chémia.

V tomto smere máte na výber rôzne oxy tablety do vírivky, prípravky na báze aktívneho kyslíka
a modrej skalice alebo polyméry Guaa.

Všetko je relatívne fajn, ale nič samo o sebe dlhodobo nefunguje tak aby vaša voda vo vírivke
bola stále čistá a zdravá.

Často sa tvorí pena vo vírivke, odpeňovač do vírivky to vyrieši, ale je to ďalšie chémia.
Častokrát býva kalná voda vo vírivke, alebo dokonca zapácha a sypaním ďalšej chémie
do vírivky sa to aj tak nevyrieši.

Na to aby bola voda čistá a zdravá je najlepšie používať komplexný systém na starostlivosť
o vodu vo vírivke, swim spa či bazéne.

Starostlivosť o vodu vo vírivke.

Starostlivosť o vodu vo vírivke, to nie je len udržiavanie pH a pridávanie nejakej dezinfekcie,
to je aj komplexná starostlivosť o filtre, vnútornú škrupinu, spodnú stranu termokrytu,
trysky a vnútorné potrubia a inštalácie.  

Takto to znie hrozivo, ale keď máte komplexný systém na starostlivosť o vodu vo vírivke,
swim spa či bazéne bude aj údržba vody vo vašej vírivke jednoduchá.

Z dlhoročných skúseností zo všetkými možnými chémiami do víriviek a prípravkami na čistenie
víriviek dnes viem, že najlepším komplexným systémom, najlepšou chémiou - bezchlórovou chémiou do víriviek na strostlivosť o vodu vo vírivke, filtre vírivky, škrupinu vírivky, vnútorné rozvody a inštalácie, termokryt či kabinet vírivky je systém SpaBalancer, ktorý skutočne funguje.

So SpaBalancerom je starostlivosť o vodu vo vírivke jednoduchá, stačí dodržiavať bežné dávkovanie raz za týždeň.


Viac o prostriedkoch systému starostlivosti o vodu vo vírivke nájdete tu: WWW.STAROSTLIVOSTOVODU.SK

http://www.virivkysaunybazeny.sk/blog/blog-virivky/240-chemia-do-viriviek-starostlivost-o-vodu-vo-virivke-swim-spa-ci-bazene

PRE BEZPLATNÉ PORADENSTVO KLIKNITE TU   alebo volajte na 0908 722 270


V prípade potreby si vyžiadajte manuál k prostriedkom SpaBalancer na adrese: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Ing. Miroslav Tančin

dreamstime s 56248222

Čistenie filtrov víriviek je často podceňované a mnohí majitelia víriviek ich čistenie nerobia správne alebo len okrajovo. Čisté filtre vo vírivke sú predpokladom úspory prostriedkov na starostlivosť o vodu vo vírike, úspory energie, výdajov za nové filtre ale aj nečakaných servisných nákladov v podobe výmeny cirkulačného čerpadla, ktoré je pri znečistených filtroch vírivky veľmi namáhané.

 

"Samozrejme, nie sú filtre ako filtre, lacné vírivky, ale väčšinou aj tie so 40 - 60 % akože zľavou mávajú filtre z nevhodnej filtračnej tkaniny, väčšinou je to nejaký filtračný papier."

 

                                                                         NEKVALITNÝ FILTER DO VÍRIVKY

 

Vírite nechcené zložky vody

Kvalita filtrovania vody v takýchto vírivkách je nedostatočná, filtre nemajú takú filtračnú schopnosť, ako kvalitné filtre, voda sa kazí, smrdí, je zakalená. Ľudia potom do takejto vírivky sypú alebo lejú nadmerné množstvá chemikálií, ale výsledok je buď veľmi krátkodobý alebo žiadny. Nezostáva im nič iné, len často umývať vírivku a meniť vodu a následne sa kúpať v prechemizovanej vode a tak stále dookola. V takýchto filtroch je v biofilme zapuzdrených milióny baktérií, ktoré žijú z neustáleho prísunu tukov.

 

 Pozrite si našu punku víriviek


Chlór ani oxy tablety, či iné bežne používané prostriedky na starostlivosť o vodu vo vírivkách im vôbec neublíža, takéto filtre sú vlastne začiatkom trvalého procesu nemožnosti dosiahnuť vo svojej vírivke čistú a zdravú vodu. 
Moderné kartušové filtre kvalitných víriviek sú vyrábané zo špeciálnej netkanej textílie, ktorá obsahuje milióny maličkých mikro otvorov. Tie lepšie filtrujú nečistoty aj pod 20 mikrónov.

 

V týchto otvoroch sa zachytávajú všetky nečistoty a sú tu zadržované. Pri neodbornom čistení sa v textílii baktérie pevne usadia a vytvárajú biologické filmy, ktorý ich perfektne chránia. Ďalšie a ďaľšie tuky, oleje a šupinky kože, ktoré každý kúpajúci po sebe zanechá vo vírivke sú skvelými živinami pre tieto baktérie, ktoré sa takto môžu nekontrolovateľne množiť a spôsobovať aj podstatne vážnejšie zdravotné problémy, než len pokazenú vodu.Filtre vírivky sa týmto stávajú pre vodu vo vírivke hlavným znečisťujúcim prvkom. Znečistené filtre vírivky sú následne príčinou vyššej spotreby energie filtračného - cirkulačného čerpadla a výrazne skracujú jeho výkon a životnosť. Toto je jeden z hlavných  dôvodov, prečo je dôležité, aby ste filtre vo vašej vírivke pravidelne dôkladne čistili!

 

Zdravá, ale tvrdá

Ďaľším veľmi dôležitým dôvodom na pravideľné a dôkladné čistenie filtrov vírivky je fakt, že na väčšine územia je trvdá voda. Technickými prostriedkami a prípravkami na starostlivosť o vodu vo vírivke dokážeme, aby sa nám vodný kameň neusadzoval. Ale nezbavíme sa ho. Je stále vo vode vírivky aj keď sa vám po napustení zdá byť voda vo vírivke ako krištáľ. Preto je nesmierne dôležité aspoň prvé dva týždňe po napustení vírivky novou vodou poriadne preplachovať filtre minimálne každé 2 - 3 dni, aby ste filtre "nezabetónovali".

 

Pokiaľ máte vírivku s dvoma filtrami, zvyčajne býva ten ľavý - pri pohlade z vonka vírivky tým prioritne filtračným filtrom. Druhý filter pracuje len keď idú masážne čerpadlá. Preto je veľmi vhodné filtre pravideľne striedať, čím významne predĺžite ich životnosť. Za posledných 16 rokov som nenašiel lepšieho pomocníka  na dôkladné vystriekanie filtrov vírivky vodou, ako tohto:


SPA BALANCER FILTER CLEAN SPRAY starostlivost o vodu


Len voda však vaše vaše filtre mastnoty, špiny a biofilmu plného zdraviu škodlivých baktérií zbaviť nedokáže ani s týmto vynikajúcim pomocníkom. S tým vám najlepšie pomôže SpaBalancer Filter Clean.


Z filtračnej textílie dokonale uvoľňuje všetky organické nečistoty, tuky, oleje a rozpúšťa biofilm. Čistite filtre vírivky s týmto prostriedkom každých 7 až 14 dní maximálne tri týždne,  v zavislosti na intenzite používania vašej vírivky, pričom je dôležitá aj hygiena vstupu do vírivky, tvrdosť vody, možnosti vonkajšieho znečistenia a podobne. 
Najlepšie výsledky dosiahnete, keď budete mať dve sady vírivkových filtrov, ktoré budete striedať.

 

Postup pri čistení filtrov

Filtre vložte do vhodnej nádoby a pridajte 100 ml až 200 ml SpaBalancer Filter Clean a naplňte ju vodou, až budú filtre úplne ponorené.  Ak nemáte takúto nádobu a filtre nebudú úplne ponorené, terba ich po 12 hodinách obrátiť. Čím vyššia koncentrácia SpaBalancer Filter Clean Classic, tým lepší čistiaci účinok. Množstvo SpaBalancer Filter Clean Classic závisí hlavne od znečistenia. Nechajte filtre v nádobe so SpaBalancer Filter Clean 24 hodín.Potom ich vytiahnite a veľmi dôkladne ich prepláchnite vodou, aby vám zvyšky čistiaceho prostriedku nespôsobovali penenie vo vírivke. 
Pokiaľ máte dve sady filtrov je veľmi vhodné tie práve vyčistené filtre namočiť ešte na 12 hodín do vodného roztoku s dezinfekčným prostriedkom ULTRASHOCK a potom ich nechať voľne vyschnúť.Takto budete mať istotu, že sú 100% čisté a budú vám výborne slúžiť.

 

V prípade potreby si vyžiadajte manuál k prostriedkom SpaBalancer na adrese: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.">

 

 Pre bezplatné poradenstvo kliknite tu

alebo volajte na 0908 722 270

 

 

Prostriedky SpaBalancer na bezchlórovú starostlivosť o vodu nájdete na stránkeWWW.STAROSTLIVOSTOVODU.SK

dreamstime s 12869838

SpaBalancer - bezchlórová chémia na starostlivosť o vodu vo vírivkách, swim spa či bazénoch, ktorá funguje aj v nafukovacích vírivkách či bazénoch. SpaBalancer je komplexný bezchlórový systém starostlivosti o vodu vo vírivkách, swim spa a bazénoch, ktorý skutočne funguje, pokiaľ ho ako komplexný systém používate a dodržiavate dávkovanie.

 

"Prejdime si teraz krok za krokom používanie jednotlivých prostriedkov z produktovej rady SpaBalancer pre bezchlórovú starostlivosť o vodu vo vírivkách swim spa a bazénoch."

 

1. Nová vírivka, swim spa či bazén - prvé napúšťanie

Pred napúšťaním vody do vírivky, swim spa či bazéna spojíte spolu SpaBalancer Soft water filter a Prefilter a pripojíte ich na hadicu, ktorou budete vodu napúšťať. Nezabudnite pred tým túto hadicu poriadne prepláchnuť tečúcou vodou. Pokiaľ máte v dome zabudovaný zmäkčovač vody, obíďte ho, nenapúšťajte takúto vodu do vírivky, swim spa či bazéna. Robilo by vám to problém s alkalinitou a následným nastavením a vybalansovaním pH vody.

 

Pokiaľ napúšťate studničnú vodu, možno bude treba použiť ešte ďaľšie prostriedky na úpravu studničnej vody. To však záleží od zloženia a kvality tejto vody a môžeme to riešiť individuálne. Po napustení pridáme do vody podľa návodu prostriedok SpaBalancer Soft water a spustíme hydromasážne čerpadlá. U swim spa aj protiprúdové a pri bazénoch filtráciu. Prípravok Soft Water od SpaBalancer zabraňuje usadzovaniu vodného kameňa.

 

Preto je dôležité u víriviek a swim spa prvé dva týždne prevádzky po každom novom napustení poriadne preplachovať filtre každé dva-tri dni a u bazénov používať pieskovú filtráciu. Na preplachovanie a dôkladné vystriekanie každého záhybu kartušového filtra vám vynikajúco pomôže rokmi osvedčený pomocník od SpaBalancer - čistič filtra - filter brausse.

 

Pokračujeme ďalej

Ďaľším dôležitým krokom po napustení vody do vírivky swim spa či bazéna je kontrola a nastavenie pH vody. Na to vám poslúžia prípravky pH+, pH- a alkalinita a na kontrolu testovacie prúžky SpaBalancer alebo iné testovacie pomôcky. Najlepšie je keď sa vám pH podarí udržať na úrovni 7, ale aj v rozpätí 6,8 - 7,2 dosiahnete výborné výsledky.

 

Po nastavení pH nadávkujete podľa návodu prostriedok SpaBalancer ULTRASHOSCK alebo, DUOZON 100L a následne po 12 hodinách prostriedok SpaBalancer určený pre vírivky/750ml balenie/, pre swim spa /2,5 l balenie/ a pre bazény /5l balenie/ presne podľa návodu. Prostriedky SpaBalancer nezamieňajte, každý pracuje inak. SpaBalancer dokonale "poupratuje" po Ultrashocku či DUOZONe. Pri dodržaní dávkovania bude vaša voda čistá a zdravá.

 

 

 Referencie na čistiace prostriedky nájdete tu

 

Ultrashock alebo DUOZON 100L a SpaBalancer dávkujete jeden krát za týždeň v rozpätí dvanástich hodín. Prvý vždy dávkujte Ultrashock alebo DUOZON. SpaBalancer dávkujte až po minimálne dvanástich hodinách. V prípade, že by sa vám z nejakého dôvodu / napríklad viac ľudí vo vírivke,znečistenie vody a podobne/ zdalo, že voda nie je úplne čistá pridajte minimálnu dávku prostriedku Ultrashock alebo DUOZON 100L. / 5 - 20ml na meter kubický vody/.

 

Nezabúdajte na filtre

Nezabúdajte na čistenie kartušových filtrov vo vírivkách, swim spa či malých bazénov a preplachovanie pieskových filtrácií. Filtre po uplynutí prvých 14 dní od napustenia /kedy ich čistite každé 2- 3 dni/ čistite minimálne 1 x za 14 dní, najlepšie je raz za týždeň, ale závisí to aj od používania vírivky, swim spa či bazéna. Na čistenie používajte prípravok Filter Clean Classic alebo Filter Clean Natural. Použitie je jednoduché, po vybratí filtra ho dôkladne vystriekajte čistou vodou, každý záhyb, na čo vám najlepšie poslúži Filter barausse - čistič filtrov, ktorý jednoducho pripojíte k hadici.

 

Takto dôkladne očistený filter dajte do vhodnej nádoby s vodou, do ktorej pridáte prostriedok Filter Clean maximálne 2 dcl na 10L vody. Filter necháte namočený v roztoku najlepšie 24 hodín. Pokiaľ nemáte nádobu, v ktorej by bol filter celý ponorený v roztoku, tak ho po 12 hodinách obráťte. Následne filter ešte raz dôkladne vystriekajte vodou, aby vám nespôsobil penenie vo vírivke, swim spa či malom bazéne. Nezabúdajte, že filtre majú svoju životnosť, cca jeden rok, keď sa o ne dobre staráte, vydržia aj dlhšie. Najlepšie je mať dve sady a striedať ich.

 

Vtedy je vhodné umyté filtre aj dôkladne vydezinfikovať. Najjednoduchšie to urobíte tak, keď umyté filtre vložíte do roztoku čistej vody a prostriedku Ultrashock či DUOZON na 12 hodín. Dávkovanie 25 ml Ultrashock či DUOZON na 10L vody. Potom stačí nechať filtre voľne vyschnúť. Takto ošetrené filtre sú pripravené na ďaľšiu výmenu a vy máte istotu, že budú pracovať bezchybne. Prostriedkami Filter Clean vyčistíte aj pieskové filtrácie v bazénoch.


Pri správnom používaní prostriedkov SpaBalancer vám voda vo vírivke, swim spa či bazéne vydrží aj jeden rok /v nafukovacích cca 3 mesiace/. Osobne Vám odporúčam vodu po polroku vymeniť aj keď sa bude javiť čistá. Predsa len za ten polrok ste do nej už dali určitú dávku chémie či už na úpravu pH alebo na odpeňovanie či dezinfekciu. Veľmi sa nám osvedčilo aj doplnenie čerstvej vody po troch mesiacoch. Odpustíte cca 30% vody a dopustíte čerstvú.

 

2. Druhý scenár - Pravidelný servis

Nezabudnite po pol roku používania /v nafukovacích vírivkách najneskôr po troch mesiacoch/, pri výmene vody dôkladne celú škrupinu vírivky poumývať prípravkom Clean&Refresh a tak isto aj vnútornú stranu termokrytu /to platí aj pre nafukovacie vírivky/. Po umytí škrupinu vírivky a spodnú stranu termokrytu len opláchnite čistou vodou, vyprázdnite vírivku a môžete napúšťať cez SpaBalancer Soft water filter a Prefilter. S druhou výmenou vody, po roku používania je dôležité vyčistiť okrem škrupiny vírivky a spodnej strany termokrytu aj všetku inštaláciu a všetky inštalácie a potrubia vírivky.

 

Na to vám výborne poslúži prostriedok SpaBalancer Systém flush. U swim spa či bazénov na túto dôkladnú očistu používajte len šokovú dávku prostriedku Ultrashock alebo DUOZON /napríklad 20 ml na kubík vody/, nakoľko prostriedok System Flush výdatne pení a prepláchnutie by v závislosti od veľkosti swim spa či bazéna trvalo veľmi dlho a bolo by náročné. Na vyčistenie škrupiny swim spa alebo vnútornej starny menších bazénov však môžete použiť prostriedok Clean&Refresh, vyčistí povrch, oživý a osvieži.

 

A čo vyčistenie vírivky po roku používania alebo dlhšie nepoužívanej vírivky a znovu uvedenie do prevádzky, alebo prechodu používanej vírivky na prostriedky SpaBalancer /platí to aj pre nafukovacie vírivky/?

 

Pokiaľ máme vírivku v prevádzke a nie sú zjavné žiadne poruchy, je relatívne jednoduché takúto vírivku po roku prevádzky dôkladne vyčistiť a užívať si jej služby ďaľší rok. U starších alebo dlhšie nepoužívaných víriviek je dobré urobiť dôkladnú diagnostiku technického stavu takejto vírivky pred jej uvedením do prevádzky, resp. pred začatím samotného čistenia vírivky. Najlepšie je to začať robiť po obede alebo na večer, nakoľko roztok čistiaceho prostriedku System Flush musí účinkovať minimálne 12 hodín.

 

Aby sme to zjednošili, povedzme že už máme aj staršiu či dlhšie nepoužívanú vírivku zdiagnostikovanú a môžeme pristúpiť k samotnému dôkladnému vyčisteniu vírivky. V používanej vírivke je pôvodná voda, do staršej vírivky vodu napustíme. Otvoríme všetky trysky, fontánky, vodopády a podobne, vyberieme filtre! Do vody nalejeme celú fľašu prostriedku Systém Flush. Spustíme všetky masážne čerpadlá na 2 x 15 minút. Pri dlhšie nepoužívaných a starších vírivkách je lepšie po hodine spustiť čerpadlá  ešte raz na 2 x 15 minút.

 

Zbierajte špinavú penu na povrchu, aby špina nekolovala stále dookola. Potom vírivku zatvorte a nechajte minimálne 12 hodín účinkovať. Po tomto čase znova spustite masážne čerpadlá na 2 x 15 minút, opäť zbierajte špinavú penu a utierajte usadeniny na okraji vírivky. Potom vypustite vodu a celú vírivku dôkladne prepláchnite, aby vám nová voda nepenila. Nezabudnite, že vypúštanie vírivky môžete robiť len keď nie je vírivka po napätím.


"Preto som si zvolil a odskúšal vlastný postup, ktorý funguje a mám s ním ešte lepšie výsledky, ako s klasickým napúšťaním a vypúšťaním a behaním k ističu."

 

Máme aj vlastné postupy


Môj najosvedčenejší postup dôkladného vyčistenia je takýto:

 

Do vírivky dám ponorné čerpadlo a hadicu na prívod vody - napúšťanie. Súčasne odčerpávam aj napúšťam, popri tom z času na čas púšťma čerpadlá a tým stále čistím potrubie vírivky, ale hlavne ho dokonale preplachujem. Dôležité je zladiť dobre prítok a odtok. Mám na to dve 3/4" hadice. Spustené čerpadlá mi ukazujú či voda pení, vyskúšajte to aj prisávaním vzduchu do trysiek aj bez prisávania vzduchu. Keď voda nebude peniť s prisávaním vzduchu do trysiek, vírivka je dokonale čistá.

 

Potom vyčerpajte všetku vodu /nezabudnite vypnúť tentokrát istič vírivky/, umyte vírivku z vnútra prípravkom Clean&Refresh, aj podhlavníky aj vnútornú stranu termokrytu, dôkladne opláchnite, vyprázdnite vírivku / najlepšie sa mi osvedčilo ponorné čerpadlo, ktoré vysaje vodu do 1mm/. Teraz na hadicu napojte SpaBalancer soft water filter a Prefilter, ktorými cez priestor filtrácie napustite vírivku.


Ďaľší postup je v bode 1, ako by ste napúšťali vírivku prvý krát.

 

 

 Pre bezplatné poradenstvo kliknite tu

 

alebo volajte na 0908 722 270

Prostriedky SpaBalancer na bezchlórovú starostlivosť o vodu nájdete na stránke: WWW.STAROSTLIVOSTOVODU.SK