Starostlivosť o vodu - Blog

Úprava vody vo vírivke, v swim spa a bazéne mikrofiltráciou je aktuálnym riešením mnohých problémov s kvalitou vody vo vírivkách, swim spa a bazénoch. Nenahrádza bežnú starostlivosť o vodu a dezinfekciu vody pomocou rôznych prostriedkov, ale vám v tejto starostlivosti výrazne pomôže, ušetrí veľa nervov, času a peňazí.

Prečo ľudia zanedbávajú starostlivosť o vodu?

Starostlivosť o vodu vo vírivkách, swim spa, bazénoch a hlavne v nafukovacích vírivkách, ale i niektorých akrylátových býva často problematická až stresujúca. Niekedy na prvý pohľad nepomáhajú ani tie najlepšie prostriedky na starostlivosť o vodu. Preto dosiahnuť čistú a zdravú vodu vo vírivkách, swim spa a bazénoch si v mnohých prípadoch vyžaduje aj veľkú dávku trpezlivosti.

 Úprava vody vo vírivke bezchlórová chémia do víriviek

 

V tomto smere musíme riešiť dva základné problémy.

Prvým problémom je samotná voda. Na väčšine územia Slovenska je tvrdá voda, obsahuje veľké množstvá rôznych minerálov a tzv. vodného kalu, v studničných vodách býva často aj železo, mangán alebo meď. Existuje veľa rôznych prípravkov na elimináciu týchto prvkov, ale tieto skôr bránia len ich usadzovaniu na stenách víriviek, swim spa a bazénoch a ich potrubiach. Aj keď sa voda pri napúšťaní javí ako čistá, práve vysoký obsah týchto minerálov a kalov, ktoré volným okom nevidíme spôsobuje rôznofarebné zakalenia vody, živnú pôdu pre mikroorganizmy a tým vrásky na čele majiteľov víriviek, swim spa či záhradných bazénov.

 

 Druhým vážnym problémom je technická stránke filtračného systému víriviek swim spa a bazénov. Z dlhoročných skúseností viem, že u veľkej väčšiny produktov na našom trhu je práve filtračný systém víriviek a swim spa ich výrobcami dosť podceňovaný a teda nedostatočný. Osobne vidím najväčší problém u lacných prevážne akciových víriviek a swim spa, ale najviac u nafukovacích víriviek, ktoré vyžadujú oveľa väčšiu starostlivosť o vodu, ako akrylátové. Jednak je to dané použitým materiálom, ktorý pri nesprávnej starostlivosti o vodu v nafukovacej vírivke rýchlo "oslizne", voda sa zakalí a začne zapáchať a na druhej strane tým, že tieto nafukovacie vírivky majú objem vody od 800 do 1200l, teda podobný, ako u akrylátových víriviek, pričom filtračná plocha ich filtračného systému býva častokrát až 6 x menšia.

Stavte na naše skúsenosti

Starostlivosti o vodu vo vírivkách, swim spa a bazénoch sa profesionálne venujeme už dlhšie. Som presvedčený, že podľa doterajších dostupných informácií používame tie najkvalitnejšie prostriedky na bezchlórovú starostlivosť o vodu, ktoré sú momentálne na svete dostupné. Problémy ľudí s vodou a úpravou vody v ich vírivkách, swim spa či bazénoch riešime osobne dlhými telefonickými konzultáciami, školeniami, prostredníctvom mailovej komunikácie, ale aj osobne.

Toto všetko nám poskytuje nesmierne veľa poznatkov, ktoré sa snažíme spracovať v prospech všetkých, ktorí starostlivosť o vodu vo svojich vírivkách, swim spa a bazénoch denne riešia. Je nám jasné, že problém zloženia vody ako takej nezmeníme, ale pritom práve jej zloženie býva častokrát prvou príčinou problémov.

Dokážeme ju však filtráciou upraviť a zbaviť toho množstva rôznych minerálov a vodného kalu.

Tu narážame ne druhý vážny problém v starostlivosti o vodu a tým je technická schopnosť  toto všetko odfiltrovať. 
Ako som spomínal, najväčším problémom je to u nafukovacích víriviek a lacných akrylových víriviek a swim spa, ich filtračných systémoch a filtračných vložiek.

Najlepšie vírivky používajú kvalitné filtre, ktoré dokážu odfiltrovať všetko od 20 mikrónov vyššie, menej kvalitné, zvyčajne papierové filtračné kartuše bežne filtrujú od 40 mikrónov vyššie a pieskové filtrácie od 60 mikrónov vyššie. 

Z toho nám vyplýva, že všetko pod 20, 40 a 60 mikrónov koluje stále dookola a spôsobuje stále dookola tie isté problémy s vodou.Samozrejme, závisí to na zložení vody. Je veľa prípadov z praxe, že všetko zvládnu kvalitné filtračné kartuše, dobrý filtračný systém a dostatočná dĺžka filtrácie počas dňa. N
o nie každý má šťastie na relatívne dobrý zdroj vody, ktorú kvalitné vírivky zvládnu prefiltrovať a nie každý si môže takúto kvalitnú vírivku dovoliť, ale samozrejme ani tá najkvalitnejšia vírivka pri nevhodnom zložení vody nezaručuje úspech v trvalej čistote vody.

Kam sa teda obrátiť?

 Na základe týchto informácií a praktických skúseností sme hľadali univerzálne a finančne nenáročné riešenie pre každý typ vírivky, swim a bazéna do 10m3. Vieme, že ponúkame tú najlepšiu možnú chémiu na bezchlórovú starostlivosť o vodu a tiež vieme, že zloženie vody všeobecne zmeniť nedokážeme. Preto sme sa sústredili na filtračné systémy, ako celok bez ohľadu na kvalitu víriviek, swim spa či bazénov.

Cieľom je odfiltrovať maximum nežiaducich prvkov z vody, čím sa stane starostlivosť o vodu hračkou.

20180719 101916

 

Riešením je naša tohtoročná letná novinka, externá mikrofiltrácia, ktorá dokáže odfiltrovať všetko od 3 mikrónov vyššie a to veľmi lacno a veľmi rýchlo. Výkonné a len 100W čerpadlo dokonale prefiltruje až 4 m3 za hodinu. Filtračné vložky majú dlhú životnosť, sú veľmi jemné a ukážu vám každé znečistenie. Našu externú filtračnú jednotku veľmi lahko a rýchlo uvediete do prevádzky u akej koľvek vírivky, swim spa či bazéna, kedykoľvek to budete potrebovať. Najviac vám to však odporúčam prvé tri týždne od napustenia vírivky, swim spa alebo bazéna vodou, alebo pri ich priebežnom dopúšťaní.


Túto externú mikrofiltráciu sme dôkladne odskúšali a funguje naozaj spolahlivo. U nás máme na vyskúšanie viacero víriviek, ale i swim spa či bazén  pre potenciálnych záujemcov o kúpu týchto wellness produktov  a preto aj voda v nich musí byť prvotriedna. K dispozícii však máme len studničnú vodu, ktorá je veľmi tvrdá a ešte aj s vysokým obsahom železa a mangánu. Preto voda býva v prvých týždňoch po napustení nazelenalá až zelená. Bežná filtrácia našich víriviek to zvládne odfiltrovať, ale trvá to aj dva tri týždne a je nutné často umývať filtre.

DSC 1505


Po nasadení tejto našej mikrofiltrácie sme dosiahli priezračnú vodu už po troch dňoch filtrácie. Filtračné vložky sú snehobiele, no po týchto troch dňoch boli celé hrdzavé - červeno hnedé, zbavili sme vodu železa aj mangánu a samozrejme aj väčšiny minerálov a vodného kalu. Filtračné vložky sa prepláchnu v čistej vode a môžu byť opätovne použité.

DSC 1500Ďaľší z testov, ktorý sme pripravili pre tohto nášho nového skvelého pomocníka, našu mikrofiltráciu, bola veľmi zakalená voda vo vírivke po mnohonásobnom použití a z dôvodu vysokého pH.

20180720 190632


V prvom rade sme zmerali pH vody.

20180720 190923 

 

   

Následne sme upravili pH vody na 7,00 a nasadili sme externú mikrofiltráciu.

Starostlivosť o vodu vo vírivke pH vody

 

Po troch dňoch mikrofiltrácie bola voda opäť priezračne čistá.

 

 20180724 094225


Môžete sa spoľahnúť, že táto mikrofiltrácia v spojení s produktami SpaBalancer alebo AquaSafe 90 na bezchlórovú starostlivosť o vodu
bude voda vo vašej vírivke, swim spa či bazéne  vždy čistá a zdravá. 
V prípade, že budete mať o externú mikrofiltráciu záujem, môžete si prácu s ňou u nás vyskúšať, presvedčíte sa o jednoduchosti jej používania a skvelých výsledkoch.

Systém bezchlórovej starostlivosti o vodu vo vírivkách "AquaSafe 90" využíva na úpravu vody vo vírivkách silu enzýmov morských rias koncentrovanú v základnom prostriedku tejto prírodnej bezchlórovej chémie do víriviekSystém "AquaSafe 90" ponúka aj množstvo prírodných, ekologických a bezpečných produktov bez ťažkých chemikálií na úpravu vody vo vírivkách a na čistenie potrubí a filtrov víriviek. Výrazne pomáha udržiavať čistú a zdravú vodu bez chlóru po celé 3 mesiace.

 

Úprava vody vo vírivke so systémom AquaSafe 90 je jednoduchá!

 

Túto novinku na Slovenskom trhu v bezchlórovej starostlivosti o vodu  pre vás už vyše roka testujeme v našich vírivkách a funguje spoľahlivo. Používaním systému "AquaSafe 90" na úpravu vody vo vírivke nevznikajú žiadne korózne chemikálie, ktoré by spôsobili hrdzu, škvrny alebo znečistenú vodu. Čerpadlá víriviek, filtre, ohrievač a každá časť vašej vírivky, ktorá je v kontakte s vodou upravenou systémom "AquaSafe 90" bude mať dlhšiu životnosť.

 

Ako funguje úprava vody vo vírivkách so systémom "AquaSafe 90"?

 

Systém "AquaSafe 90" na úpravu vody vo vírivkách používa 14 prírodných enzýmov z morských rias, ktoré pomáhajú udržiavať vodu vi vírivkách čistú a zdravú po celé tri mesiace, teda po výrobcami víriviek odporúčanú dobu výmeny vody. Vzorec enzýmov morských rias aplikovaný v produkte AquaSafe90, základnom produkte celého systému bezchlórovej starostlivosti o vodu vo vírivkách,  systému "AquaSafe 90" rozkladá baktérie a vírusy.

Bez názvu 
 

AquaSafe90 je netoxický, ľahko použiteľný a úsporný. Produkt AquaSafe90 nespôsobuje vyrážky, svrbenie, pálenie a začervenanie očí, suchú pokožku či nepríjemný zápach, čo bežne spôsobujú  prostriedky na báze chlóru alebo brómu. So systémom "AquaSafe 90" na bezchlórovú úpravu vody vo vírivkách môžete zabudnúť na otravné každodenné meranie pH alebo hladiny chlóru či brómu vo vode. Zabudnúť môžete aj na sprchu po použití vašej vírivky, pretože "AquaSafe 90" necháva pokožku čistú, jemnú a zamatovo hladkú.

 

Produkty systému "AquaSafe 90" na základnú bezchlórovú úpravu vody a celkovú starostlivosť o vodu vo vírivke

 

1. Produkt AquaSafe90 na trojmesačnú starostlivosť o vodu vo vírivke - dávkovanie 1x za tri mesiace.

 

2. AquaSafeNaturalSpaClarifier pomáha udržiavať vodu jasnú a čistú a odstraňovať tuky – dávkovanie 1 x týždenne.

 

3. AquaSafeSpaScale pomáha udržiavať kontrolu nad vodným kameňom a kovmi a zabraňuje ich usadzovaniu - dávkovanie 1 x za tri mesiace alebo podľa potreby pri dopúšťaní vody do vírivky.

 

4. AquaSafeCrossoverCleanser prirodzene vyčistí všetky kontaminanty a zvyšky, ktoré sú už prítomné, hlboko v potrubiach a inštaláciách vírivky – používa sa 1 x ročne a pri prechode z akéhokoľvek iného systému starostlivosti o vodu na bezchlórovú úpravu vody vo vírivkách systémom "AquaSafe 90"

 

5. AquaSafe filter Cleaner prirodzene vyčistí všetky nečistoty a zvyšky, ktorými sú filtre vírivky hlboko znečistené – používanie minimálne 1x za 14 dní pokiaľ využívate vírivku 2 - 3 x týždenne, alebo častejšie, pokiaľ je voda zakalená alebo vírivka používaná častejšie a viacerými osobami.

 

6. AquaSafeHydroComb je výborný mechanický pomocník na dôkladné vyčistenie filtrov vírivky vodou. Vodou filtre čistite 1 x týždenne ale vždy aj pred použití prostriedku AquaSafe filter Cleaner najprv filtre dôkladne očistite vodou.

 

7. AquaSafePreFilter s filtráciou do 0,5 mikrónu - používajte ho vždy pri napúšťaní alebo dopúšťaní vírivky vodou. Výrazne pomáha a odstraňuje minerálne častice, prach, sediment, chlór, chuť, pachy, zákal, farby, železo, olovo, meď, oxid železitý, arzén, hliník, ortuť, kadmia, uhľovodíky, pary, sírovodík a extra jemný sediment. Tým, že filtruje od 0,5 mikrónu, odstraňuje MTBE (metyl-t-  butyl éter), výborný pre studničné vody.

aaa

 

Prostriedky systému "AquaSafe 90" na bezchlórovú úpravu vody vo vírivkách sú kompatibilné s bežnými produktami na úpravu vody

 

To znamená,  že pokiaľ ste napríklad spokojní s tým systémom, ktorý doteraz používate a zaujme vás niektorý s produktov / mimo produktov 1. a 2./ môžete ich používať. V prípade, že máte záujem prejisť na bezchlórovú starostlivosť o vodu vo vašej vírivke a komplexne používať systém "AquaSafe 90",  napíšte nám alebo zavolajte na 0908 722 270 a pošleme vám podrobný manuál k celému systému a práci s  jednotlivými produktami.

 
 

Čo hovoria laboratórne štúdie?

 

Mnoho nezávislých laboratórií testovalo vlastnosti vzorca enzýmov produktu AquaSafe90. Vo všetkých prípadoch boli baktérie a vírusy odstránené za 30 sekúnd.

 

E.coli

Univerzita Connecticutu v roku 1995 rozhodla, že enzýmy AquaSafe eliminujú baktérie E. colipseudomonasaeruginosa a staphylococcusaureus.

 

Trichophytonmentagrophytes

Táto huba, ktorá existuje predovšetkým vo forme spór, spôsobuje plesne. V roku 1995 University of Connecticut rozhodla, že enzým AquaSafe eliminuje spóry. Tiež zistili, že enzým AquaSafe bol účinnejší pri odstraňovaní plesní nôh športovcov než v prípade tradičných liekov.

 

Legionellapneumophila

Tento mikroorganizmus spôsobuje legionársku chorobu. V roku 1995 Bio ResearchLaboratories z Redmondu v štáte Washington stanovili, že AquaSafe eliminuje tento organizmus za 30 sekúnd.

 

Parvo

Toto je smrteľná choroba pre psov. Enzýmy produktu AquaSafe eliminujú parvovírus. Enzým sa môže postriekať priamo na zviera a veľkoryso nastriekať do chovných staníc bez odstránenia zvierat. To len prináša úžitok zvieratám a srsti, pretože biologicky rozkladá enzýmy tvrdé proteíny, ale tiež účinne eliminuje blchy a ich vajíčka.

 

Salmonellacholeraesuis

V roku 1997 Bio ResearchLaboratories zistili, že enzýmy produktu AquaSafe90 eliminujú salmonelu. Tento výskum bol vykonaný pre mäsový a hydinársky priemysel.

 

E.faecium

V roku 2002 Bio ResearchLaboratories potvrdil, že AquaSafe inhibuje E.faecium, jednu z dvoch vedúcich baktérií nachádzajúcich sa v kúpeľnej vode.

Biologický dopyt po kyslíku: AquaSafe90 versus Chlór

 

AquaSafe90 má rovnaké hodnotenie BSK ako chlór, ale AquaSafe nemá žiadnu toxicitu pre žiadnu živú vec, je 100% neškodný pre deti, domáce zvieratá, ryby, vtáky, plazy, rastliny, rieky, jazerá, potoky a rybníky. Neškodí ničomu okrem baktérií a vírusov, ale má zabíjajúcu schopnosť chlóru.

Akútna toxicita pre pstruha dúhového: AquaSafe90 versus Chlór

 

Pstruh dúhový je veľmi citlivý na toxíny v životnom prostredí, a preto sa používa pri testoch toxicity. Rozsiahla séria testov s našimi enzýmami odhalila pomer smrteľnej koncentrácie (LC50) 20 341,4 dielov na milión.

Na porovnanie má chlór hodnotu LC50 7,4 častí na milión.

To znamená, že chlór použitý na dezinfekciu našej pitnej vody je 316-krát viac toxický ako enzýmy produktu AquaSafe90. Enzýmy produktu AquaSafe vo vode sú pre ryby a životné prostredie neškodné. Chlór na druhej strane je zničujúci pre ryby aj životné prostredie.

A čo bezpečnosť výrobku?

 

Testy bezpečnosti výrobkov ukazujú, že všetky produkty na úrovni doporučených koncentrácií pre používateľa sú úplne bezpečné a nevykazujú žiadnu dermálnu, očná alebo orálna toxicita.

Údržba vody vo vírivkách, swim spa či bazénoch a dlhodobá starostlivosť o vodu býva často problémom mnohých majiteľov hydromasážnych vírivých vaní, nafukovacích vírivek, swim spa, ale aj bazénov. Predajcovia týchto zariadení túto problematiku veľmi neriešia a celú starostlivosť o vodu v mnohých prípadoch prenášajú na svojich zákazníkov.

 

Zanedbáte to najdôležitejšie?

Pritom starostlivosť o vodu vo vírivkách, swim spa aj bazénoch môže byť jednoduchá, ľahká a rýchla s vynikajúcimi výsledkami, ale hlavne s čistou a zdravou vodou bez zápachov, slizkých stien, svrbenia pokožky, štípania očí a podobne. Stačí zvoliť ten správny systém na starostlivosť o vodu a dodržiavať overené postupy. Je to skutočne jednoduché, ľahké a rýchle a už po prvých týždňoch používania to bude aj pre vás rutina.

 

Systém SpaBalancer na bezchlórovú starostlivosť o vodu vo vírivkách, swim spa a bazénoch je overený a funguje spoľahlivo, pokiaľ sa ako systém používa, pokiaľ sa dodržiavajú postupy a dávkovanie. Systém SpaBalancer má v celej Európe a samozrejme aj na Slovensku veľa spokojných zákazníkov.

 

V tomto článku spoznáte všetky produkty, pracovné postupy, používanie a dávkovanie.

 

V prvom rade je dôležité vírivku poriadne vyčistiť aj zvnútra / potrubia, ventily a pod./. Na túto prácu je prostriedok SYSTEM FLUSH. Po dôkladnom prepláchnutí vírivky poumývajte škrupinu vírivky a spodnú stranu termokrytu prostriedkom CLEAN & REFRESH a opláchnite čistou vodou. Prostriedok SYSTEM FLUSH dávkujte do víriviek do objemu vody 800 L v množstve 1/2 litra a od 800L do 1600 L v množstve 1 liter.

 

Takéto dôkladné čistenie vírivky sa robí jedenkrát ročne.

 

Prostriedok CLEAN & REFRESH má rozprašovač, dávkujete ho podobne ako prostriedky na ošetrenie nábytku. Jemne postriekate čistený priestor vírivky alebo spodnej strany termokrytu a zotriete mäkkou handričkou. Veľmi vhodnou pomôckou je originálna MAGIC CLEANING CLOTH zo systému SpaBalancer, hlavne pri priebežnom čistení vírivky v prevádzke počas roka.

 

Podrobný postup práce nájdete v tomto článku.

 

Prostriedok SYSTEM FLUSH nepoužívajte v swim spa a bazénoch. Tu je najlepším receptom, ktorý zatiaľ poznám, raz ročne šokovo predezinfikovať vodu a tým aj potrubia, ventily a filtračný systém. Najvhodnejším a najúčinejším prostriedkom v bezchlórovej starostlivosti o vodu je prostriedok ULTRASHOCK z radu prostriedkov bezchlórovej starostlivosti o vodu systému SpaBalancer alebo prostriedok DUOZON 100L.

 

Nové napúšťanie vírivky, swimspa alebo bazéna

Vodu do vírivky, swimspa alebo bazéna/ do 30 m3/, pokiaľ ju máte tvrdú, napúšťajte najlepšie cez /SpaBalancer - Pure stream a prefilter/ V prípade, že je voda mäkká, stačí používať len prefilter. Pure stream a prefilter majú životnosť 30.000 litrov prietoku vody. Po použití Pure stream uzavrite priloženými zátkami a odložte vo vodorovnej polohe k ďalšiemu použitiu. Pred ďalším napúšťaním ho prepláchnite 3 - 5 litrami vody. Prefilter stačí len vysušiť na vzduchu. 

 

Pokiaľ máte tvrdú vodu, pridajte asi v polovici napúšťania do vody prostriedok SOFT WATER cca 1 – 2 dcl podľa tvrdosti vody na 1000 litrov objemu. Po napustení vírivky čistou vodou je potrebné nastaviť a stabilizovať pH a Alkalinitu prostriedkami pH+ pH-, Alkalinita, na kontrolu sú testovacie prúžky SpaBalancer. Pokiaľ máte alkalinitu vysokú, nechajte ju tak ako je a upravte len pH vody na 6,7 - 7,2. Prostriedkom Alkalinita môžete alkalinitu len zvyšovať!

 

Keď už máte vodu napustenú a stabilizované pH, pridajte na dezinfekciu prostriedok ULTRASHOCK od SpaBalancer alebo DUOZON 100L podľa objemu vírivky, swimspa alebo bazéna. Dávkovanie 1 x týždenne. Následne po cca 12 hodinách po nadávkovaní prostriedku ULTRASHOCK alebo DUOZON 100L dávkujete prostriedok SPA BALANCER v množstve podľa objemu vírivky, swimspa alebo bazéna. Dávkovanie tiež len 1 x týždenne.

 

Pri vírivkách a swim spa sa nám osvedčilo aj používanie prostriedku ULTRASHOCK alebo DUOZON 100L na konci dňa po každom použití vírivky v množstve cca 5 - 10 ml na 1000 litrov vody/ podľa počtu ľudí vo vírivke a početnosti jej používania v danom dni/  pri zapnutej hydromasáži alebo cirkulácii. Zabezpečíte tak dokonalú oxidáciu všetkých látok, ktoré sa do vody dostali použitím vírivky alebo swimspa. Prostriedok SpaBalancer v tomto prípade nepridávate, ten sa dávkuje len raz týždenne, vždy po cca 12 hodinách po prostriedku ULTRASHOCK alebo DUOZON 100L.

 

Pár minút týždenne vám zachráni vírivku

Týždenná starostlivosť o vodu vo vírivkách, swim spa či bazénoch je so systémom SpaBalancer veľmi jednoduchá a zaberie vám skutočne len pár minút raz týždenne. Dôležitým faktorom v starostlivosti o vodu je filtračný systém a jeho možnosti. S týmto bývajú problémy skôr pri lacných vírivkách a pri nafukovacích vírivkách. Ale dôkladným čistením filtrov sa dá voda udržať čistá aj niekoľko mesiacov. 


Nezabúdajte, že pokiaľ máte tvrdú vodu, je mimoriadne dôležité  prvých 7 - 14  dní po každom novom napustení dôkladne preplachovať filtre každé 2 - 3 dni. Pri nafukovacích vírivkách a malých vírivkách alebo lacných vírivkách s malým filtrom aj každý deň. Uľahčí vám to starosti s vodným kameňom, celková starostlivosť o vodu bude ešte jednoduchšia, pH stabilnejšie a výrazne to šetrí chémiu, udržiava účinnosť a funkčnosť filtra, čím zároveň šetrí čerpadlá.


 
Po týchto prvých 7 - 14 dňoch je potrebné čistiť filtre raz za týždeň alebo raz za dva týždne, to závisí od hygieny vstupu do vírivky, početnosti používaní vírivky, veľkosti filtrov a celkovej filtračnej plochy vo vzťahu k objemu vody, celkového filtračného systému a podobne. Interval čistenia filtrov vo vírivkách, swim spa a bazénoch si treba individuálne odsledovať, ale nezabudnite vždy skontrolovať filter, nie vodu vo vírivke, swim spa alebo bazéne. Voda sa môže javiť čistá, ale filtre byť čisté nemusia.

 

Na pravidelné čistenie filtrov použijete prostriedok FILTER CLEAN CLASSIC alebo FILTER CLEAN NATURAL tak, že filter dáte do vhodnej nádoby a urobíte roztok z 10 litrov vody/a menej - podľa veľkosti nádoby/ a 100 ml prostriedku FILTER CLEAN CLASSIC alebo FILTER CLEAN NATURAL. Mimoriadne užitočnou pomôckou na dôkladné vystriekanie - vyčistenie filtra vodou, bez toho, aby ste poškodili membrány kartušového filtra, je produkt SpaBalancer - čistenie filtra spray. Tento užitočný pomocník je veľmi kvalitný, prežije všetky vaše vírivky, budete ho používať po celý život.

 

Viac o čistení filtrov a overené postupy čistenia filtrov nájdete v tomto článku.


V prípade vzniku peny vo vírivke, swim spa alebo bazéne z akéhokoľvek dôvodu použite prostriedok  ANTIFOAM – pár kvapiek na penu pri zapnutej cirkulácii, pokiaľ sa pena do pár minút nestratí, postup zopakujte. Vždy len pár kvapiek na penu. Častokrát sa vytvára aj mastná linka po obvode vírivky, swim spa alebo bazéna v úrovni vodnej hladiny. Na jej odstránenie je  najlepšia použiť Magic Cleaning Cloth. Odstráni bezpečne všetky nečistoty bez toho, aby sa niečo dostalo do vody. Pre opakované používanie ju stačí vyčistiť v teplej vode.

 

SpaBalancer systém na bezchlórovú starostlivosť o vodu vo vírivkách, swim spa a bazénoch je komplexný systém a myslí aj na váš relax.
Na osvieženie vody je skutočne vynikajúca bio citrusová esencia - SpaBalancer parfum citrus, len pár kvapiek prevonia vodu a urobí krásnu sviežu vôňu.Skúsenosti a spokojnosť používateľov bezchlórového systému na starostlivosť o vodu SpaBalancer nájdete v referenciách.

 

Viac informácií o systéme SpaBalancer sa dočítate v článkoch v našom blogu v sekcii starostlivosť o vodu.
Veľa užitočných informácií nájdete aj vo vzdelávacom e-booku, ktorý máte prístupný zadarmo na tejto stránke.
Stačí kliknúť na baner " 3 tajomstvá čistej a zdravej vody vo vírivkách ..."

 

V prípade akýchkoľvek otázok mi pokojne zavolajte na 0908 722 270 alebo napíšte na  Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 

Všetky produkty nájdete na stránke zriadenej pre vaše maximálne pohodlie WWW.STAROSTLIVOSTOVODU.SK 

Na starostlivosť o vodu a dezinfekciu vody vo wellness, verejných bazénoch a vírivkách, ale i v domácich vírivkách, swim spa či bazénoch sa musíme pozerať z viacerých hľadísk, ktoré spolu vzájomne súvisia. V prvom rade ide o hľadisko zdravotnej bezpečnosti používateľov bazénov, swim spa či víriviek a ich prevádzkovateľov  z pohľadu mikrobiologickej a chemickej nezávadnosti vody. Dôležitým, hlavne z pohľadu prevádzkovateľov je aj hľadisko technicko-technologické a ekonomické.

splash 773084 1280

 

Ako udržať vodu vo vašich vírivkách, swim spa a bazénoch vždy čistú?

 

Možností starostlivosti o vodu a dezinfekcie vody vo vírivkách, swim spa a bazénoch je viacero. Najbežnejší zaužívaný spôsob je chlórová dezinfekcia vody, s ktorou je však spojených viacero problémov. K ďalším možnostiam patrí bezchlórová chémia na starostlivosť o vodu, napríklad na báze kyslíka alebo polyhexamethylen guanidin hydrochlorid, ktoré tiež samé o sebe majú určité nedostatky. SpaBalancer je praxou overený systém bezchlórovej starostlivosti o vodu, ktorý zaručene funguje, pokiaľ sa ako systém používa a pravidelne dávkuje.


V posledných niekoľkých rokoch sa stále viac odporúča na dezinfekciu vody oxid chloričitý, ktorý môžeme zaradiť k bezchlórovej chémii na starostlivosť o vodu vo vírivkách, swim spa či bazénoch, nakoľko nepôsobí chloračne, ale veľmi silno oxidačne. Ide o celosvetovo najprogresívnejšiu metódu dezinfekcie vody. Jeho výroba je patentovaná a predáva sa v sedemdesiatych krajinách sveta pod obchodným názvom DUOZON 100L. Oxid chloričitý je v systéme SpaBalancer nepostrádateľný. A práve používaním prostriedku DUOZON 100L /oxid chloričitý-ClO2 / v starostlivosti o vodu a dezinfekcii vody vo vírivkách, swim spa či bazénoch sú pre ich prevádzkovateľov aj používateľov  vyššie uvedené hľadiská v starostlivosti o vodu zabezpečené.

Bezpečný aj pre vaše zdravie

 

Z chemického hľadiska používaním prostriedku DUOZON 100 L v dezinfekcii bazénovej vody alebo vody vo vírivkách a swim spa nevznikajú žiadne nebezpečné zapáchajúce zdraviu škodlivé zlúčeniny charakteristické pri používaní bežného chlóru/ rôzne chloramíny a trihalogenmetany a pod../ spôsobujúce nepríjemné svrbenie, užívateľský diskomfort, zápaly slizníc dýchacích ciest, očných spojiviek a rôzne podráždenia. Tým, že DUOZON 100 L pôsobí veľmi silno oxidačne, tak oxidáciou alebo "mokrým horením" štiepi vo vode aj amoniak, moč, močovinu a iné organické látky na látky bežne sa vyskytujúce, ako oxid uhličitý, dusík a vodu. Používanie prostriedku DUOZON 100L  absolutne eliminuje vznik viazaného chlóru. Voda v bazénoch, vírivkách a swim spa nezapácha, je krištáľovo čistá, príjemná pre používateľov, zdravotne nezávadná bez akýchkoľvek zdravotných rizík.

Pri výbere chémie na starostlivosť o vodu a dezinfekciu vody vo vašom bazéne, vírivke či swim spa zvážte či zostanete na ceste nebezpečného a zdraviu škodlivého a užívateľom nepríjemného chlóru, alebo vyskúšate bezchlórovú chémiu na starostlivosť o vodu s prostriedkom DUOZON 100L a systémom SpaBalancer. Z chemického hľadiska je DUOZON 100 L rozhodne tá najlepšia možná voľba. V kombinácii s UV lampami či ozonátormi je v súčasnej dobe v dezinfekcii vody neprekonateľný.

 

Účinnejší ako chlór


Z mikrobiologického hľadiska je prostriedok DUOZON 100 L voči vírusom, baktériám, riasam a pod. účinnejší minimálne 3 - 5 x viac, ako chémia na dezinfekciu vody na báze chlóru. Tam kde ani najsilnejšie chlórové prípravky na starostlivosť o vodu nestačia, tam nastupuje DUOZON 100 L.

DUOZON 100 L , ako jediný prostriedok na dezinfekciu vody spoľahlivo eliminuje aj nebezpečnú Legionellu pneumophilu, baktériu spôsobujúcu smrteľnú legionársku chorobu. Ďaľšou jedinečnou
vlastnosťou prostriedku DUOZON 100 L je schopnosť narúšať a likvidovať biofilm v potrubiach a filtroch víriviek, swim spa a bazénoch, ktorý doslova útočiskom aj liahňou baktérií. DUOZON 100 L teda v starostlivosti o vodu, konkrétne v časti dezinfekcie vody pôsobí celoplošne a komplexne rovnako intenzívne v každom mieste bazéna, vírivky či swim spa.

Moderný a účinný

 

Z hľadiska technicko - technologického je DUOZON 100 L tiež výnimočným produktom, šetrí technologické prvky technológií bazénov, víriviek a swim spa tým, že eliminuje vápnik a zabraňuje usadzovaniu vodného kameňa, čím šetrí náklady na ohrev vody, náklady spojené s údržbou a významne oďaluje akékoľvek generálne opravy z dôvodu zanášania systémov vodným kameňom. Dávkovanie prostriedku DUOZON 100L na dezinfekciu vody je tiež veľmi jednoduché. Môže byť plne automatizované alebo manuálne. Tiež je možné ho kombinovať s chlórovou dezinfekciou.


Duozon 100 L je vo svete všeobecne používaný ako širokospektrálny prostriedok na dezinfekciu akejkoľvek vody, nie len bazénovej, či vody vo vírivkách, ale aj pitnej vody, teplej úžitkovej vody, odpadovej vody, vody v priemysle, poľnohospodárstve, v hoteloch, wellness centrách, nemocniciach, v chladiarenských vežiach, ale aj na plošnú dezinfekciu priestorov.

 

Ušetríte na údržbe


Ekonomické hľadisko asi najviac zaujíma prevádzkovateľov wellness zariadení, bazénov, víriviek, ale aj všetkých, ktorí potrebujú vodu dezinfikovať.  Z pohľadu spotreby prostriedku  DUOZON 100 L je táto 7 – 15 x nižšia, ako býva spotreba bežne používaných prostriedkov z tekutého chlóru. To znamená aj oveľa nižšiu prácnosť, manipuláciu, dopravu, skladovanie a tým tiež nižšie náklady. Okrem toho v komerčnom používaní prostriedku DUOZON 100 L nie je potrebná „denná“ čiastočná výmena vody v bazéne, (nakoľko pri aplikácii DUOZON 100 L nevzniká viazaný chlór), čím opäť prispieva k výrazným úsporám na vodnom, stočnom a energii potrebnej na ohrev vody.


Používaním prostriedku DUOZON 100 L v starostlivosti o vodu získavate aj ďalšie nezanedbateľné úspory, hlavne na ďalších prostriedkoch, ako sú prostriedky na čistenie bazéna, vírivky či swim spa, prostriedky proti riasa, prostriedky na vločkovanie, prostriedky proti vodnému kameňu a tým aj ďalšie úspory za servis a prípadné opravy.

Výrazne šetríte aj tým, že vďaka týmto vlastnostiam DUOZON 100 L aj značne predlžuje životnosť jednotlivých technologických častí bazénov, swim spa  a víriviek. S tým súvisia aj úspory z prípadných strát tržieb z dôvodu odstavenia prevádzky z hygienických dôvodov a hlavne nevznikajú žiadne náklady na to nadväzujúcu komplexnú dezinfekciu. Tak vám DUOZON 100 L pomáha šetriť nie len čas a peniaze, ale aj udržať si a získať nových zákazníkov, ktorí sa radi vracajú.


Používaním prostriedku DUOZON 100 L získavate maximálne úspory, v komerčných prevádzkach aj lepší imidž, oveľa spokojnejších zákazníkov a istotu pred hygienickými kontrolami, pri oveľa nižšej prácnosti.


 

 Napíšte nám, radi vám poradíme so starostlivosťou o vodu

 

dreamstime s 41547032

 

Starostlivosťou o vodu vo vírivke či čistením filtrov vírivky sa zaoberám vo  viacerých článkoch v tomto blogu. V "článku čistenie filtrov vírivky - starostlivosť o vodu vo vírivke", vám chcem len zdôrazniť a ukázať, že nie je čistenie filtrov vírivky, ako čistenie a že dôkladné čistenie filtrov vírivky má obrovský vplyv na čistotu, iskru a kvalitu vody vo vašej vírivke.

 

Začnime napustením vírivky novou vodou

Na Slovensku je vo väčšine oblastí dosť tvrdá voda, niekde aj so zvýšeným obsahom železa či mangánu. Aj keď má vaša vírivka kvalitné filtre, je veľmi dôležité prvých 10 až 14 dní filtre dôkladne opláchnuť tečúcou vodou, najlepšie každý druhý deň, aby ste filtre zbavili vodného kameňa. Predídete upchaniu väčšiny mikrootvorov filtračnej tkaniny čím si vlastne znehodnocujete filtre vírivky, nie len že filtračný účinok zanebaných filtrov bude menší, ale trpí tým aj cirkulačné-filtračné čerpadlo a znižuje sa hydromasážny výkon  a  hlučnosť vašej vírivky.

"Mne sa osvedčil ako najlepší postup čistenia filtrov vírivky počas týchto
prvých 10 - 14 dní takto:"


Vyberiem filtre z vírivky, zoberiem čisté vedro a pomocou čističa filtrov pripojeného k hadici dôkladne vystriekam na vedrom každý záhyb filtra, vo vedre vidím, aká je voda kalná. Keď je vedro plné, vylejem ho a postup opakujem dovtedy, kým mi nezostane plné vedro čiste priezračnej vody. Vtedy viem, že som filtre vírivky dôkladne vyčistil od všetkého, čo dokáže voda rozpustiť. Po prvých štrnástich dňoch od napustenia už stačí filtre vírivky čistiť podľa potreby, ideálne raz týždenne alebo raz za dva týždne, závisí to hlavne od používania vírivky. Pri tomto čistení postupujem podobne, ako pri čistení počas prvých štrnásť dní, ale s tým, že používam SpaBalancer Filter Clean Classic alebo Natural takto:

Keď už mám filtre dokonale vyčistené čistou vodou, teda keď už po oplachovaní zostáva vo vedre len priezračne čistá voda, dám filtre do vhodnej nádoby do roztoku vody a prostriedku SpaBalancer Filter Clean Classic alebo Natural podľa návodu. Filtre ponechám v roztoku 24 hodín a potom ich znova dôkladne prepláchnem vodou,
až bude opäť vo vedre len čistá priezračná voda.
Tento prostriedok dokonale rozpustí všetky mastnoty, tuky a zažranú špinu aj z mikrootvorov filtra. No nespoliehajte sa na to v tom prípade, že by ste to "odflákli"tých prvých 14 dní, hlavne pokiaľ máte tvrdú vodu. 

 

Aké dôsledky môžete čakať

Doslova by ste si "zabetónovali filtre"a ani ten najlepší čistič im už 100% - nú funkčnosť nikdy nevráti. Pokiaľ som nečistil filtre nad vedrom, nikdy som ich nevyčistil dokonale, lebo už po chvíľke preplachovania či už na tráve, dlažbe alebo v sprche a podobne sa mi zdalo, že ide čistá voda tak som s čistením skončil.


Keď som to prvý krát skúsil nad vedrom, neveril vlastným očiam, koľko kalu z vodného kameňa som stále dookola vyplavoval z filtrov. No ked som  začal po napustení vírivky čistiť filtre každý druhý deň / mám tu teraz osem víriviek na skúšanie, tak si to asi viete predstaviť/, tak už to bolo oveľa jednoduchšie.

Vodu máme stále krásnu čistú, bez chlóru a iných ťažkých chemikálií, vždy pripravenú pre vás na skúšanie a vzájomné porovnávanie jednotlivých víriviek po stránke pohodlia vo vírivke aj ich hydromasážnych systémov.

 

Okrem toho s dôkladne vyčistenými filtrami bude aj potreba dezinfekčných prostriedkov
o dosť nižšia a vy ušetríte peniaze a budete mať zdravšiu vodu vo vašej vírivke.

 PRE BEZPLATNÉ PORADENSTVO KLIKNITE TU   alebo volajte na 0908 722 270