Vírivky - Blog

Lacné a kvalitné vírivky do interiéru, ale aj na terasu či do záhrady, sú v dnešnej uponáhľanej dobe stále častejšou požiadavkou.

 

Denne sa snažím pomáhať ľuďom s výberom vírivky, servisom vírivky či starostlivosťou o vodu vo vírivke. Spracoval som aj vzdelávací e-book, ktorý pomáha vám, záujemcom o kúpu vírivky zorientovať sa v tejto problematike. Týmto e-bookom vám nechcem povedať, aby ste si kupovali len drahšie vírivky, alebo len vírivky renomovaných  značiek. Hlavný dôvod, prečo tento e-book tvorím a aktualizujem je, aby vám ušetril peniaze. 

 

Zdravie a relax

Ja veľmi dobre viem, že nie každý si však môže dovoliť tie najlepšie a najluxusnejšie kanadské či americké hydromasážne vírivky. Ale tiež veľmi dobre viem, že všetci si zaslúžia užívať si relax a liečebné výhody, ktoré kvalitné vírivky skutočne poskytujú. Nezáleží na výške príjmov. Nie každý má možnosť vlastniť Audi, BMW či Mercedes, ale pritom skoro každý vlastní auto. Súhlasíte? Za posledné roky, som dostal veľmi veľa dopytov a požiadaviek  na  lacné, ale pritom kvalitné vírivky určené pre obmedzené rodinné rozpočty na vírivku.

 

Prvým a najväčším problémom ako vyriešiť tieto požiadavky, bolo nájsť kvalitného a overeného výrobcu víriviek s čo najdlhšou históriou, ktorý by bol ochotný vyrábať aj malé série z tých najkvalitnejších komponentov. Druhým veľkým problémom alebo skôr výzvou bolo vyriešiť vybavenosť takýchto víriviek, aby to boli skutočne kvalitné vírivky, postavené len z kvalitných komponentov, poskytujúce  dostatočnú hydromasáž, ale pritom lacné vírivky, ktoré si môže dovoliť takmer každý, kto denne tvrdo pracuje.

 

S využitím všetkých svojich schopností a doterajších skúseností s vírivkami a v spolupráci s výrobcom sme si určili priority, ktoré musí kvalitná a pritom lacná vírivka mať. V prvom rade kvalitnú konštrukciu a škrupinu vírivky, kvalitné čerpadlá, hydromasážne trysky, filtráciu, riadenie a ovládanie, ozonátor, základnú bázu - podlahu a termokryt. Ak je cieľom kvalitná ale lacná vírivka, všetko ostatné je druhoradé a nepodstatné.

 

Zamerajte sa na to dôležité

Vylúčili sme veľké množstvá v podstate nepotrebných malých trysiek, vzduchových trysiek, desiatky svetielok a iných nepotrebných vecí. Sústredili sme sa len na kvalitu, jednoduchosť ovládania, nenáročnú údržbu a dobrú hydromasáž. Myslím, že sa nám to v tomto segmente skutočne lacných akrylátových víriviek aj nadmieru podarilo, nakoľko naše lacné vírivky dokážu poskytovať nie len relaxačnú, ale  súčasne aj terapeutickú - liečebnú hydromasáž na všetkých miestach vo vírivke.

 

Viem, že na trhu je veľa víriviek v ponukách bombasticky nafotených, s veľkým množstvom trysiek, svetielok, s rádiom a podobne, vo fantastických akciách a zľavách, ale môžete sa spoľahnúť, že v tomto prípade ide vždy len o vyvolanie pocitu výhodnej kúpy, nič viac. Kvalita týchto víriviek býva tak isto mizerná, ako aj po predajný servis a služby niektorých takýchto predajcov.  Denne mám desiatky telefonátov s požiadavkami na servis a náhradné diely na takéto vírivky, alebo na starostlivosť o vodu v týchto vírivkách.

 

Sú to veľmi jednoduché počty, keď sa budete pri výbere svojej vírivky orientovať na cenu a záleží vám na vašich peniazoch, aj keď váš rozpočet bude 4 alebo 5 tisíc eur, vždy pozerajte na kvalitu a držte sa overenej pravdy, že menej býva viac. Preto sme aj my volili radšej menej komponentov a prvkov, ale kvalitných. Nedajte sa zlákať veľkým počtom aj keď nepodstatných trysiek, svetielok, reproduktorov, čerpadiel a čo ja viem ešte čoho, ktoré ponúkajú na prvý pohľad lacné vírivky a takmer vždy vo výhodnej akcii. Toto nie je v danom segmente víriviek podstatné,  často krát ani dobré ani užitočné. Dbajte na to, hlavne pokiaľ máte takto obmedzený rozpočet.

 

Vážte si svoje ťažko zarobené peniaze, obzvlášť pri výbere lacnej vírivky, nedajte sa nachytať na super zľavu práve pre Vás a nevyhadzujte svoje peniaze oknom.

 

Sústreďte sa na to podstatné. Sústreďte sa na kvalitu. Presvedčte sa sami, že aj kvalitné môže byť lacné. V jednoduchosti je krása.
Viac informácií o týchto lacných ale kvalitných vírivkách nájdete na stránke 

WWW.VIRIVKY-SWIMSPA.SK 

v kategórii:  Vírivky  PREMIER SPAS 

                   

Myslím, že sa nám spoločne s výrobcom víriviek podarilo nájsť recept na kvalitnú a lacnú vírivku, a že vírivky PREMIER SPAS vám budú dobre slúžiť.

                           

     

 Potrebujete poradiť s výberom vírivky? Napíšte nám!

 

Liečivé účinky vody sú známe od napamäti. Či už ide o morskú, kúpeľnú alebo akúkoľvek inú, nachádzajúcu sa vo voľnej prírode. Voda lieči, uvoľňuje napätie v svaloch,zlepšuje mobilitu, upravuje krvný tlak, zlepšuje krvný obeh, posiluje imunitu, očisťuje telo, pomáha s detoxikáciou a zbavuje organizmus stresu. Miesto bazéna, kúpeľov či mora môžete vyskúšať vodoliečbu - hydroterapiu aj vo vlastnej domácej hydromasážnej vírivej vani - vírivke.

gallery 700 file1 Epic Night Time Shot med

Korene už v antike

O blahodarných účinkoch hydromasáží písal aj Hippokrates. Liečivé vlastnosti vody - hydroterapia boli známe už v starom Ríme a Egypte. Vodoliečbu-hydroterapiu môžeme definovať ako použitie vody v rôznych formách, ktoré vedie jednak k udržaniu zdravia, ale i k prevencii proti rôznym chorobám a zraneniam alebo k liečbe už vzniknutých ochorení alebo zranení. Prospešné účinky hydromasáží pre zdravie sú primárne vznikajú ich reflexným pôsobením na ľudskú pokožku, ktorá obsahuje obrovské množstvo rôznych nervových receptorov a zakončení, ktoré okamžite reagujú na zmeny v prostredí. Hydromasážou spôsobená ich koordinovaná aktivácia zabezpečuje realizáciu mnohých liečebných faktorov.

 

Kde všade pomáha?

Pomáha zbaviť sa opuchov a modrín, zlepšuje mikrocirkuláciu krvi, pomáha eliminovať celulitídu, aktivuje metabolické procesy, stimuluje tok lymfy.Hydromasáž zlepšuje venóznu cirkuláciu, pomáha odstraňovať nadbytočnú tekutinu z tela. Hydromasáž pomáha tiež s chudnutím,úbytok hmotnosti sa dosahuje zrýchlením štiepenia tukov, zvyšuje sa svalový tonus a zlepšuje elasticita kože. Kvalitná hydromasážna vírivá vaňa - vírivka je obľúbeným prostriedkom v boji proti nadváhe a celulitíde. Hydromasáž tiež pomáha obnovovať poškodené tkanivá, zmierňuje nahromadený stres z chrbtice, zlepšuje pohyblivosť v kĺboch. Hydromasáž tiež pomáha eliminovať kŕče, uvoľňuje svaly a zmierňuje bolesť.

 

Okrem toho ide o príjemný liečebný postup, ktorý poskytuje aj veľkú dávku relaxu, ale s výrazným terapeutickým - liečebným účinkom. Jednou z hlavných výhod hydromasáže v kvalitnej vírivke je jej vysoká účinnosť pri absencii bolesti. Takýto dopad na je ľudské telo jemný a bezpečný, ale zároveň veľmi efektívny. Počas procedúry hydromasáže je maximálna relaxácia, takže a jej vodoliečebný účinok sa dosahuje rýchlejšie. Kvalitnú hydromasáž veľmi ocenia aj športovci, pred tréningom či športovým výkonom na uvoľnenie, po športe na relaxáciu a regeneráciu, ale tiežtí, ktorí majú ťažkú fyzickú prácu alebo sú vystavení stresu, tiež ženy, ktoré si chcú obnoviť svoju postavu po pôrode.

gallery 626 file1 Show BG

 

Hydromasáž pomáha eliminovať kŕče, uvoľňuje svaly a dokonca zmierňuje bolesť. Najlepšiu hydromasážnu vírivú vaňu - vírivku, akú som mal možnosť za posledných 18 rokov poznať je jednoznačne vírivka SHOW od výrobcu MARQUIS z USA. Som presvedčený, že v súčasnej dobe vo svete neexistuje liepšia hydromasážna vírivka. Vírivka SHOW poskytuje skutočne tie najlepšie relaxačné aj terapeutické - liečebné hydromasáže, aké si viete predstaviť. Výhodou pre Vás je fakt, že v prípade záujmu vlastniť túto skvelú relaxačnú a terapeutickú vírivú vaňu, mate jedinečnú možnosť si ju u nás nezáväzne vyskúšať. Osobne Vám garantujem nezabudnuteľný zážitok.

 

 Radi vám vysvetlíme účinky hydroterapie. Napíšte nám!

 


"Zdravotné účinky vírivky, alebo 5 spôsobov, ako môže hydroterapia zlepšiť vaše zdravie"

 

Terapeutické výhody, ktoré majitelia víriviek využívajú, sú obrovské. Od fyzickej až po emocionálnu stresovú úľavu. Ale aj zmiernenie bolesti svalov, k úľave od artritídy, to všetko môže vírivka priniesť pre vaše zdravie. Pred začatím akéhokoľvek nového zdravotného režimu by ste to mali vždy konzultovať s lekárom, vodoliečba však môže byť presne to, čo vám lekár nariadi!

1

 

1. Odbúravanie stresu vo vírivke


Popredný zdravotný problém ... stres. Odhaduje sa, že 75 - 90% všetkých návštev lekárov primárnej starostlivosti sa venuje problémom súvisiacich so stresom. (Paul J. Rosch, M.D., F.A.C.P., 1991). Stresy v zamestnaní sú popredným zdrojom stresu u dospelých, ale stresové úrovne tiež eskalovali u detí, teenagerov, vysokoškolských študentov a starších ľudí. Každý má stres a všetci ho musíme zvládať. 

Nedávna štúdia Americkej psychologickej asociácie odhaľuje, že 61 % dospelých tvrdí, že riadenie stresu je mimoriadne alebo veľmi dôležité, ale iba 35% ľudí tvrdí, že robia vynikajúcu alebo veľmi dobrú prácu. To je problematické, pretože výskum tiež ukazuje, že stres je hlavnou príčinou mnohých ďalších problémov týkajúcich sa zdravia. V skutočnosti existuje množstvo emočných a fyzických porúch, ktoré súvisia so stresom, vrátane depresie, úzkosti, infarktu, mŕtvice, hypertenzie, porúch imunitného systému, ako aj autoimunitných ochorení, ako je reumatoidná artritída a roztrúsená skleróza. Navyše stres môže mať priame účinky na pokožku, gastrointestinálny systém a môže prispieť k poruchám spánku a degeneratívnym neurologickým poruchám, ako je Parkinsonova choroba. V skutočnosti je ťažké myslieť na akúkoľvek chorobu, v ktorej stres nemá priťažujúcu úlohu. Rovnako ako existuje veľa faktorov, ktoré vytvárajú stres, existuje niekoľko možností, ako ho zvládnuť.

Vírivka môže priniesť veľkú úľavu od stresu pre vašu myseľ, telo a ducha. Je to miesto, kde môžete uniknúť požiadavkám dňa a nechať telefón zasebou! Teplo vody a pulzujúce trysky prinášajú úžasný masážny zážitok na ubolené svaly, zmierňujú napätie a poskytujú maximálnu relaxáciu. Niektoré vírivky ponúkajú špeciálne sedenie a trysky určené na prenikanie do špecifických svalových skupín alebo oblasti, ktoré by mohlipotrebovať ďalšiu pozornosť. Môžu tiež ponúknuť ďalšie relaxačné funkcie vrátane fontán, upokojujúcej hudby a dokonca aj aromaterapie. Vírivka môže byť vynikajúcim prostriedkom na zmiernenie stresu a celkovo skvelou vecou pre vaše zdravie. Je to miesto na relax, oddych a spojenie so svojimi blízkymi.

 

2. Nájdite vo vírivke úľavu od príznakov artritídy


Artritída je stav, ktorý postihuje viac ako 46 miliónov dospelých v USA a očakáva sa, že do roku 2030 sa ich počet zvýši na 67 miliónov dospelých. (Arthritis Health Centre) Existuje viac ako 100 rôznych typov artritídy, ale nadácia pre artritídu zistila, že vírivka môže pomôcť zmierniť bolesť spojenú s niekoľkými typmi: osteoartritída, reumatoidná artritída a fibromyalgia. Prinášajú upokojujúce teplo a vztlak teplej vody je bezpečným a ideálnym prostredím na zmiernenie bolesti a stuhnutosti artritídy. (Programy a zdroje pre lepší život)
Vírivka môže pomôcť pri liečbe rôznych chorôb. Začína so základmi hydroterapie.

 

2Keď ponoríte svoje telo do teplej vody, zvyšuje sa teplota tela, čo spôsobuje dilatáciu ciev a zvyšovanie cirkulácie. Akonáhle je vaše telo rozohriate, môžete pridať pohyb, možno jemné vodné cvičenie, aby sa rozhýbali tuhé kĺby a svaly. Voda podporuje kĺby a napomáha voľnému pohybu a tiež pôsobí  odolne proti nárastu svalovej sily. Navyše trysky uvoľňujú teplú vodu a vzduch, masírujú telo, čo pomáha zrelaxovať napnuté svaly. Vodoliečba tiež pomáha znižovať dodatočné vedľajšie účinky, ktoré sa často vyskytujú pri depresii, artr itíde a únave.


3.  Vírivka a dobrý spánok

 

Trpíme nedostatkom spánku. Pracujeme dlhé hodiny, máme veľkú zodpovednosť a stále sme v pohybe. Ale ak sme tak zaneprázdnení, prečo nemôžeme spať? Odhaduje sa, že 50 až 70 miliónov Američanov trpí chronickou poruchou spánku a bdelosti, ktorá bráni každodennému fungovaniu a nepriaznivo ovplyvňuje zdravie a dlhú životnosť.

Existuje približne 90 odlišných porúch spánku; väčšina z nich je označená jedným z týchto príznakov: nadmerná denná ospalosť, ťažkosti s iniciovaním alebo udržiavaním spánku; a abnormálne udalosti vyskytujúce sa počas spánku. Kumulatívne dlhodobé účinky straty spánku a porúch spánku súvisia so širokým rozsahom zdravotných následkov vrátane zvýšeného rizika hypertenzie, cukrovky, obezity, depresie, srdcového infarktu a mozgovej príhody. (Poruchy spánku a deprivácia spánku: nevyriešený problém s verejným zdravím).

 

3


Nie je nič lepšie ako dobrý spánok, ale mnohí z nás nemôžu prirodzene zaspať a obrátili sa na pomoc lekárov. Mnohí lekári odporúčajú niekoľko alternatív k liekom, vrátane nastavenia upokojujúcej nočnej rutiny. Skvelou alternatívou k liekom na spanie je pobyt vo vírivke. Tepelná terapia indukuje prirodzenú mechaniku spánku tela. Len 20 minút vo vírivke pred spaním každú noc pomáha zmierniť stres a úzkosť, a tým uľahčuje zaspávanie. Okrem toho vyvoláva pokojnejší spánok. Používanie aromaterapie vo vírivke môže tiež zvýšiť úľavu od stresu a relaxáciu.

 

4.  Zmiernite pocit bolesti vo vašej vírivke

 

Akakoľvek bolesť postihuje čoraz viac ľudí, hovorí sa že viac, ako diabetes, srdcové choroby a rakovina. Bolesť je citovaná ako najbežnejší dôvod, prečo ľudia navštevujú lekára.  Chronická bolesť je najčastejšou príčinou dlhodobej invalidity. Rozmanitosť stavov bolesti si vyžaduje rozmanitosť prístupov liečby. Či už trpíte predchádzajúcimi zraneniami, chronickými bolesťami kĺbov alebo svalov, alebo vás každodenná drina opotrebúva, pobyt vo vírivke vám môže poskytnúť úľavu, ktorú hľadáte.

 

4Pobyt v teplej vode môže pomôcť zmierniť napätie, bolesť svalov, bolesti hlavy a chronickú bolesť tým, že zlepší obeh. Vodné cvičenie môže byť veľkým prínosom pre ľudí, pre ktorých je cvičenie na suchom povrchu bolestivé. Pomocou trysiek vo vírivke môžete zacieliť na konkrétne skupiny svalov a sústrediť sa na terapiu.

 

5. Trávte čas so svojim blízkymi vo vírivke

 

Sme zaneprázdnení a rozptyľujeme sa počítačmi, telefónmi a tabletami. Hľadanie času pre seba a svojich blízkych sa stalo ďalšou výzvou. Vírivka vám poskytne únik, kde môžete byť 20 minút sám so svojimi myšlienkami a preč od hluku života. Len sa pozerať na hviezdy a relaxovať. Je to skvelý čas na to, aby ste s blízkymi strávili viac času. Pre rodiny je to skvelý spôsob zblíženia - bez rozptýlenia televízora alebo telefónu.

 

5Ak zistíte, že ste vystresovaní, bojujete proti každodenným bolestiam alebo si jednoducho nemôžete nájsť čas pre seba alebo svojich blízkych, možno je čas vyskúšať si pobyt vo vírivke!

 

 Potrebujete poradiť s výberom vírivky? Napíšte nám!

 

V tomto článku sa pozrieme na desať rôznych otázok, ktoré nám najčastejšie kladiete pri výbere vašej prvej vírivky. Vaše rozhodovanie bude tak jednoduchšie a pomôže vám sa lepšie zorientovať na trhu s vírivkami.

Kvalitná hydromasážna vírivka EPIC VirivkySaunyBazeny

 

1. Akú veľkosť vírivky si mám vybrať?

 

Tu je dôležité si predstaviť, koľko ľudí bude v prevažnej dobe naraz vo vírivke. Pokiaľ chcete vyslovene vírivku pre dvoch ľudí, tak máte dve možnosti. Buď si vyberiete model, ktorý je len pre dve osoby alebo môžete počítať s rezervou jedného miesta a vyberiete si model pre tri osoby. Pri modeloch pre tri až päť osôb vám doporučujem vždy počítať s jedným miestom navyše. Vhodné je to hlavne pri nižších modeloch pod 80cm, kvôli výtlaku vody pri plnom obsadení. U nás si môžete všetky veľkosti víriviek nezáväzne vyskúšať v reálnej prevádzke.

 

2. Aký typ vírivky si mám vybrať?

 

Kvalitné vírivky môžeme v zásade rozdeliť na prioritne relaxačné a prioritne hydromasážne.
Každá z nich vám poskytne aj relaxačnú masáž aj terapeutickú - liečebnú hydromasáž. Rozdiel je vo vnútornej ergonómii vírivky a jej hydromasážnom systéme. Je na vás, čo vám pri vyskúšaní si jedných aj druhých bude viac vyhovovať, kde sa budete lepšie cítiť a ktorý hydromasážny systém dokáže uspokojiť všetky vaše nároky a potreby. Toto je aj najdôležiteší bod pri výbere akejkoľvek vírivky a kdekoľvek. Pokiaľ vám nebudú tieto dve hlavné veci vyhovovať, určite nebudete s radosťou vašu vírivku využívať, skôr ju nebudete využívať. U lacných víriviek je to jedno, ergonómiu neriešia a ak tak len veľmi okrajovo a o kvalite hydromasážneho systému v nich hovoriť nemôžeme, lebo nie je o čom. Preto si vírivku pred kúpou vždy vyskúšajte v plnej prevádzke. U nás si môžete nezáväzne všetky typy hydromasážnych systémov vyskúšať.

 

3. Kam môžem umiestniť vírivku?


 
Ja osobne preferujem vírivku vonku na dvore, no vašu vírivku si môžete umiestniť aj do interiéru, do zimnej záhrady, na terasu, balkón, do altánku a podobne. Pri umiestnení vírivky na terasu, balkón, alebo na miesta, pod ktorými sú miestnosti, si vždy preverte statiku. Rátajte s priemerným zaťažením 500 kg na jeden meter štvorcový. Tiež nezabúdajte na odvetranie pri interiérových vírivkách. Vírivku môžete mať voľne položenú na podlahe alebo môže byť aj polozapustená alebo úplne zapustená do terénu. Vtedy dbajte na to, aby jama bola dobre odkanalizovaná a aby v nej bol dostatok priestoru po obvode vírivky z dôvodu prípadného servisu.

 

4. Ako má byť upravená plocha pre vírivku?

 

V zásade musí byť plocha vo vodorovnej rovine a pevná pod celou plochou vírivky. Vírivka nemá nastavovacie nožičky, vírivka leží celou plochou dna na podlahe. Podkladom môže byť drevo, plast, betón, zámková dlažba, keramická dlažba a pod. Okolitý terén by nemal byť vyšší ako miesto pre vírivku. Ak by bol vyšší, treba zabezpečiť odkanalizovanie okolo vírivky.

 

5. Čo obsahuje cena vírivky?

 

Na túto otázku môžem odpovedať len za našu spoločnosť, nakoľko nepoznám podmienky predajcov víriviek na Slovensku a v Čechách.
U nás cena vírivky vždy obsahuje dopravu ku vám domov, inštaláciu, napustenie vodou, uvedenie do prevádzky, zaškolenie k prevádzke vírivky, zaškolenie k starostlivosti o vodu vo vírivke podľa zvolenej chémie k starostlivosti o vodu, technickú podporu počas celej doby prevádzky vašej vírivky, dostupnosť k doplnkom k vírivkám, dostupnosť k náhradným dielom k vírivkám, záručný servis. Pozáručný servis je samozrejmosťou.
Cena neobsahuje vyloženie vírivky u vás doma, nakoľko nepoznám miestne podmienky, ale po dohode vyloženie samozrejme zabezpečujeme.

 

6. Koľko energie vírivka spotrebuje? 

 

Všetko záleží na kvalite a presnosti inštalácií vírivky, na izolácii konkrétnej vírivky, použitej technológii a kvalite termokrytu. Toľko, čo sa týka spotreby energie vzhľadom ku kvalite víriviek. Druhým faktorom ovplyvňujúcim spotrebu energie je početnosť používaní vírivky a čas, kedy je vírivka bez termokrytu. Tretím faktorom podstatne vplývajúcim na celkovú spotrebu energie víriviek je hygiena vstupu do vírivky, filtračný systém vírivky a použitá chémia na starostlivosť o vodu vo vírivkách. Čím lepší filtračný systém vírivky, čím lepšia hygiena vstupu do vírivky a kvalitná chémia na starostlivosť o vodu vo vírivke, tým dlhšie vám voda vo vírivke vydrží zdravá a čistá. Nemusíte ju často meniť a opätovne vyhrievať. Okrem energie si ušitríte aj veľa zbytočnej námahy, času a peňazí za vodné a stočné, ale aj za chémiu do víriviek, nakoľko prvých 14 dní po každom novom napustení je na jej spotrebu najnáročnejších.

 

7. Ako sa starať o vodu vo vírivke?

 

To záleží na tom, aký druh chémie na starostlivosť o vodu si do vašej vírivky zvolíte.
S kvalitnou bezchlórovou chémiou je to v zásade veľmi jednoduché a bezpečné.
Dôležité je, aby to bol celý systém starostlivosti o vodu, nie len poskladaných pár rôznych prostriedkov.
Dávkovanie chémie do vírivky Vám nezaberie viac ako 2 - 3 minúty týždenne. No v starostlivosti o vodu vo vírivke je nesmierne dôležité čistenie filtrov vírivky. Filtre čistite pravidelne a poriadne. Viac o čistení filtrov vírivky nájdete v našom blogu.

Alebo v prípade potreby využite naše bezplatné poradenstvo v starostlivosti o vodu vo vírivkách, swim spa a bazénoch. Napíšte nám alebo zavolajte.

 

8. Ako vstupovať do vírivky?

 

V prvom rade, pokiaľ je to možné, tak bez plaviek, vírivka v plnej prevádzke pracuje intenzívnejšie ako práčka. Pokiaľ používate rôzne pleťové a celotelové krémy a mlieka, osprchujte sa v teplej vode čo najlepšie, nakoľko všetok tuk by skončil na stenách po obvode vírivky v úrovni hladiny a vo filtroch, čo im znižuje filtračnú schopnosť. Do vírivky tiež vstupujte bez mejkapu. Dbajte na bezpečnosť vstupu. Vhodné sú kvalitné schodíky k vírivke a pre starších ľudí doporučujem aj bezpečnostné madlo k vírivke.

 

9. Ako často môžem používať vírivku?

 

Pokojne aj každý deň, zvyčajne ľudia používajú vírivku 1 - 4 krát týždenne. Pravideľné používanie vírivky s kvalitným hydromasážnym systémom výrazne pomáha vášmu zdraviu. Pokiaľ si vyberáte vírivku, klaďte dôraz na jej ergonómiu - teda pohodlie vo vírivke v plnej prevádzke a kvalitu a regulovateľnosť hydromasážneho systému vírivky. Keď si dobre vyberiete, budete s radosťou využívať vašu vírivku veľmi často a ešte bude prospešná aj vášmu zdraviu.

 

10. Ako dlho môžem byť vo vírivke?

 

Pokiaľ nemáte žiadne kontraindikácie, tak v zásade platí, že prospešné sú dva hydromasážne cykly, čo býva zvyčajne 2 x 15 minút a potom si ešte tak 15 - 30 minút len tak zrelaxovať vo vírivke. Samozrejme si tento čas a spôsob trávenia času vo vírivke každý prispôsobuje svojim potrebám a možnostiam.

 

 

 Napíšte nám, radi vám poradíme pri výbere

 

UMIESTNENIE VÍRIVKY

Ako si vybrať vírivku sme už v tomto blogu rozoberali vo viacerých článkoch. Okrem toho sme pre vás spracovali vzdelávací E-book "7 tipov, ktoré by ste mali vedieť skôr, ako si kúpite vírivku...", ktorý si môžete zadarmo stiahnuť z našej stránky.  V tomto článku si povieme pár podstatných vecí k výberu vhodného miesta pre vírivku a budeme sa venovať hlavne podmienkam pre inštaláciu vírivky.


Výber vhodného miesta pre vírivku

V prvom rade musíte zvážiť možnosti vášho domu, bytu, chalupy či chaty. Druhým rozhodujúcim momentom pri výbere vhodného miesta pre vírivku je to, či chcete vírivku do exteriéru alebo interiéru.

Vírivka do interiéru

Pokiaľ sa rozhodnete pre vírivku do interiéru, najprv si zmerajte vstupný otvor, ktorým sa bude dávať vírivka do vnútra. Počítajte aj s tým, že možno sa v budúcnosti rozhodnete dať vírivku na dvor či do záhrady, alebo ju predať. Nezabudnite zohľadniť aj hmotnosť vírivky naplnenej vodou a s plným obsadením. Zvyčajne táto hmotnosť dosahuje 450kg až 550kg na jeden meter štvorcový. Toto je dôležité hlavne vtedy,
keď chcete mať vírivku na poschodí, v podkroví alebo je pod vírivkou suterén. Pokiaľ si nie ste istí, radšej sa poraďte sa so statikom.

Nemenej dôležitým, ale za to často opomínaným faktom je to, aby bolo možné priestor s vírivkou dosatočne odvetrávať. Taktiež je veľmi vhodné, pokiaľ je v priestore pre vírivku aspoň jedna vhodne umiestnená podlahová vpusť a podlaha je opatrená hydroizoláciou.

Vírivka do exteriéru

Aj pri exteriérovej vírivke je dobré pred výberom vírivky zvážiť možnosti prístupu k vybranému miestu pre vírivku. Zo skúseností vieme, že len málokedy to býva jednoduché. Pre uloženie vírivky potrebujete rovné pevné miesto pod celou plochou vírivky. Môže to byť betón, dlažba, zámková dlažba a podobne. Dôležité je uvedomiť si, že nosný rám vírivky je prepojený s konštrukciou rámu dna vírivky. Vírivka nemá žiadne nastavovacie či vyrovnávacie nožičky, musí sedieť celou plochou svojej spodnej bázy /dna/ na rovnej a pevnej ploche. Pokiaľ chcete mať vírivku na terase, nezabudnite si overiť nosnosť terasy.

Keď budete chcieť mať vírivku zapustenú alebo polozapustenú v teréne, je dôležité, aby bol priestor pre vírivku odkanalizovaný. Nezabudnite tiež na prípadný servis a s tým spojenú dostupnosť k technológii vírivky. Najpraktickejším riešením je, keď je priestor pre vírivku väčší o minimálne 80 cm z každej strany. Pokiaľ to nie je možné, počítajte s tým, že v prípade nutnosti bude potrebné vírivku vybrať. Tiež môžete mať vírivku umiestnenú v zimnej záhrade, v altánku, alebo pod pergolou či iným typom prístrešku.

Keď je to možné, neumiestňujte vírivku pod stromy, na priame slnko alebo blízko susedových okien.

 

 Pozrite si ponuku našich víriviek

Podmienky inštalácie vírivky

V prvom rade je to rovná a pevná plocha pre umiestnenie vírivky, v prípade vírivky zapustenej alebo polozapustenej do terénu aj odkanalizovaná. Prívod a odtok vody je najjednoduchšie riešiť záhradnou hadicou 3/4" alebo 1". Samozrejme, môžete si až k vírivke natiahnuť vodovodné potrubie aj kanalizáciu. Nie je to však potrebné a samotné napúšťanie je aj tak najlepšie cez hadicu, nakoľko vírivka sa napúšťa cez priestor, kde je uložený primárny filter.

V žiadnom prípade nerobte prívod vody alebo kanalizáciu v priestore na ktorom bude uložená vírivka. Pokiaľ sa rozhodnete dotiahnuť vodu a kanalizáciu až k priestoru pre vírivku a vírivku nemáte ešte vybratú, počítajte radšej s rezervou a nerobte to na hranu vašej predstavy o veľkosti vírivky. Uvediem príklad: Naplánovali ste si na základe z rôznych zdrojov získaných vedomostí vírivku 2 x 2 m. Veľmi ľahko sa však môže stať, že vám nebude vyhovovať ergonómia takejto vírivky a v horšom prípade ani jej hydromasážny systém.

 

Na čo je vám potom takáto vírivka?

Samozrejme, na nič. Ale v zápätí objavíte napríklad vírivku 2,30m x 2,40m, ktorá vám bude vyhovovať po každej stránke. Budete musieť prerábať a prispôsobovať priestor pre tú správnu vírivku. Preto je najlepšie pripravovať priestor pre vírivku až vtedy, keď ju máte vybranú a odskúšanú alebo si pripraviť priestor s rezervou, najlepšie 2,5 x 2,5 m. Samozrejme, pokiaľ uvažujete o vírivke pre dve či tri osoby, bude potrebný priestor adekvátne menší.

Požiadavky na elektro pripojenie závisia od príkonu vírivky a dĺžke kábla. V našich podmienkach sú takmer všetky vírivky na 400 V. Pokiaľ ešte neviete, akú vírivku chcete, ale robíte zemné práce, úpravu dvora či záhrady a dĺžka kábla bude viac, ako 25 metrov, bude najlepším riešením položiť kábel CYKY 5C x 4 a zeleno-žltý vodič CY6. Kábel bude istený trojpólovým 20A ističom a štvorpólový 25A/30mA prúdovým chráničom.

Keď viete, že vírivka bude mať celkový príkon do 10kW a vzdialenosť bude do 25m, postačuje kábel CYKY 5C X 2,5, zeleno-žltý vodič CY6, 16A istič a 20A/30mA prúdový chránič. V oboch prípadoch si nechajte rezervu kábla aj zeleno-žltého vodiča 2 - 4 m.

 

Finálne prípravy

Ak už máte definitívne vybratú aj vírivku a poznáte jej rozmery a viete, ako bude u vás situovaná, tak vývod príslušného kábla a zemniaceho vodiča zo zeme môžete urobiť s presnosťou na centimeter tak, že keď sa pozriete na vírivku z vrchu, tam kde uvidíte ovládací panel, tak pod ním býva umiestnená vo väčšine prípadov aj riadiaca jednotka a pripájacia svorkovnica. Vstup kábla do vírivky býva obvykle v pravom alebo ľavom rohu z pohľadu od ovládacieho panela.

Nikdy nevyvádzajte kábel do stredu plochy určenej pre vírivku, keď si nie ste istí, akú vírivku budete chieť, radšej ho nechajte na okraji priestoru pre vírivku a s väčšou rezervou. V prípade, že robíte komplexné zemné práce, úpravu terénu a musíte kábel ťahať dlhšie a myslíte si, že by ste mohli v budúcnosti chieť napríklad aj záhradnú saunu alebo swim spa zvážte možnosť natiahnuť kábel CYKY 5C x 6 a máte istotu, že si môžete dovoliť v budúcnosti čokoľvek, bez toho, aby ste museli znova kopať, volať elektrikárov a podobne.

Okrem toho máte istotu, že sa na nás môžete vždy s dôverou obrátiť a tiež môžete kedykoľvek využiť naše bezplatné odborné poradenstvo a nezáväzné vyskúšanie si rôznych víriviek.


Ing. Miroslav Tančin

 

 Vyberáte si vírivku? Napíšte nám