Čistenie vírivky – čistenie filtrov je dôležitejšie, ako si myslíte.

Čistenie filtrov víriviek je často podceňované a mnohí majitelia víriviek ich čistenie nerobia správne alebo len okrajovo. Čisté filtre vo vírivke sú predpokladom úspory prostriedkov na starostlivosť o vodu vo vírike, úspory energie, výdajov za nové filtre ale aj nečakaných servisných nákladov v podobe výmeny cirkulačného čerpadla, ktoré je pri znečistených filtroch vírivky veľmi namáhané.

“Samozrejme, nie sú filtre ako filtre, lacné vírivky, ale väčšinou aj tie so 40 – 60 % akože zľavou mávajú filtre z nevhodnej filtračnej tkaniny, väčšinou je to nejaký filtračný papier.” 

                                                                   

Vírite nechcené zložky vody

Kvalita filtrovania vody v takýchto vírivkách je nedostatočná, filtre nemajú takú filtračnú schopnosť, ako kvalitné filtre, voda sa kazí, smrdí, je zakalená. Ľudia potom do takejto vírivky sypú alebo lejú nadmerné množstvá chemikálií, ale výsledok je buď veľmi krátkodobý alebo žiadny. Nezostáva im nič iné, len často umývať vírivku a meniť vodu a následne sa kúpať v prechemizovanej vode a tak stále dookola. V takýchto filtroch je v biofilme zapuzdrených milióny baktérií, ktoré žijú z neustáleho prísunu tukov.

 

POZRITE SI NAŠU PONUKU VÍRIVIEK

 

Chlór ani oxy tablety, či iné bežne používané prostriedky na starostlivosť o vodu vo vírivkách im vôbec neublíža, takéto filtre sú vlastne začiatkom trvalého procesu nemožnosti dosiahnuť vo svojej vírivke čistú a zdravú vodu. Moderné kartušové filtre kvalitných víriviek sú vyrábané zo špeciálnej netkanej textílie, ktorá obsahuje milióny maličkých mikro otvorov. Tie lepšie filtrujú nečistoty aj pod 20 mikrónov. V týchto otvoroch sa zachytávajú všetky nečistoty a sú tu zadržované. Pri neodbornom čistení sa v textílii baktérie pevne usadia a vytvárajú biologické filmy, ktorý ich perfektne chránia. Ďalšie a ďaľšie tuky, oleje a šupinky kože, ktoré každý kúpajúci po sebe zanechá vo vírivke sú skvelými živinami pre tieto baktérie, ktoré sa takto môžu nekontrolovateľne množiť a spôsobovať aj podstatne vážnejšie zdravotné problémy, než len pokazenú vodu.

Filtre vírivky sa týmto stávajú pre vodu vo vírivke hlavným znečisťujúcim prvkom. Znečistené filtre vírivky sú následne príčinou vyššej spotreby energie filtračného – cirkulačného čerpadla a výrazne skracujú jeho výkon a životnosť. Toto je jeden z hlavných  dôvodov, prečo je dôležité, aby ste filtre vo vašej vírivke pravidelne dôkladne čistili!

Zdravá, ale tvrdá

Ďaľším veľmi dôležitým dôvodom na pravideľné a dôkladné čistenie filtrov vírivky je fakt, že na väčšine územia je trvdá voda. Technickými prostriedkami a prípravkami na starostlivosť o vodu vo vírivke dokážeme, aby sa nám vodný kameň neusadzoval. Ale nezbavíme sa ho. Je stále vo vode vírivky aj keď sa vám po napustení zdá byť voda vo vírivke ako krištáľ. Preto je nesmierne dôležité aspoň prvé dva týždňe po napustení vírivky novou vodou poriadne preplachovať filtre minimálne každé 2 – 3 dni, aby ste filtre “nezabetónovali”.

Pokiaľ máte vírivku s dvoma filtrami, zvyčajne býva ten ľavý – pri pohlade z vonka vírivky tým prioritne filtračným filtrom. Druhý filter pracuje len keď idú masážne čerpadlá. Preto je veľmi vhodné filtre pravideľne striedať, čím významne predĺžite ich životnosť. Za posledných 16 rokov som nenašiel lepšieho pomocníka  na dôkladné vystriekanie filtrov vírivky vodou, ako tohto:

Len voda však vaše vaše filtre mastnoty, špiny a biofilmu plného zdraviu škodlivých baktérií zbaviť nedokáže ani s týmto vynikajúcim pomocníkom. S tým vám najlepšie pomôže SpaBalancer Filter Clean. Z filtračnej textílie dokonale uvoľňuje všetky organické nečistoty, tuky, oleje a rozpúšťa biofilm. Čistite filtre vírivky s týmto prostriedkom každých 7 až 14 dní maximálne tri týždne,  v zavislosti na intenzite používania vašej vírivky, pričom je dôležitá aj hygiena vstupu do vírivky, tvrdosť vody, možnosti vonkajšieho znečistenia a podobne. Najlepšie výsledky dosiahnete, keď budete mať dve sady vírivkových filtrov, ktoré budete striedať.

Postup pri čistení filtrov

Filtre vložte do vhodnej nádoby a pridajte 100 ml až 200 ml SpaBalancer Filter Clean a naplňte ju vodou, až budú filtre úplne ponorené.  Ak nemáte takúto nádobu a filtre nebudú úplne ponorené, treba ich po 12 hodinách obrátiť. Čím vyššia koncentrácia SpaBalancer Filter Clean Classic, tým lepší čistiaci účinok. Množstvo SpaBalancer Filter Clean Classic závisí hlavne od znečistenia. Nechajte filtre v nádobe so SpaBalancer Filter Clean 24 hodín.

Potom ich vytiahnite a veľmi dôkladne ich prepláchnite vodou, aby vám zvyšky čistiaceho prostriedku nespôsobovali penenie vo vírivke. Pokiaľ máte dve sady filtrov je veľmi vhodné tie práve vyčistené filtre namočiť ešte na 12 hodín do vodného roztoku s dezinfekčným prostriedkom ULTRASHOCK a potom ich nechať voľne vyschnúť. Takto budete mať istotu, že sú 100% čisté a budú vám výborne slúžiť. V prípade potreby si vyžiadajte manuál k prostriedkom SpaBalancer na adrese: info@virivkysaunybazeny.sk

Prostriedky SpaBalancer na bezchlórovú starostlivosť o vodu nájdete na stránke: WWW.STAROSTLIVOSTOVODU.SK

 

KEĎ CHCETE PORADIŤ ALEBO POMÔCŤ KLIKNITE TU