Kalná voda vo vírivke, swim spa či bazéne? Pomôže vám úprava vody mikrofiltráciou a ešte ušetríte

Úprava vody vo vírivke, v swim spa a bazéne mikrofiltráciou je aktuálnym riešením mnohých problémov s kvalitou vody vo vírivkách, swim spa a bazénoch. Nenahrádza bežnú starostlivosť o vodu a dezinfekciu vody pomocou rôznych prostriedkov, ale vám v tejto starostlivosti výrazne pomôže, ušetrí veľa nervov, času a peňazí. 

Prečo ľudia zanedbávajú starostlivosť o vodu?

Starostlivosť o vodu vo vírivkách, swim spa, bazénoch a hlavne v nafukovacích vírivkách, ale i niektorých akrylátových býva často problematická až stresujúca. Niekedy na prvý pohľad nepomáhajú ani tie najlepšie prostriedky na starostlivosť o vodu. Preto dosiahnuť čistú a zdravú vodu vo vírivkách, swim spa a bazénoch si v mnohých prípadoch vyžaduje aj veľkú dávku trpezlivosti.

V tomto smere musíme riešiť dva základné problémy

Prvým problémom je samotná voda. Na väčšine územia Slovenska je tvrdá voda, obsahuje veľké množstvá rôznych minerálov a tzv. vodného kalu, v studničných vodách býva často aj železo, mangán alebo meď. Existuje veľa rôznych prípravkov na elimináciu týchto prvkov, ale tieto skôr bránia len ich usadzovaniu na stenách víriviek, swim spa a bazénoch a ich potrubiach. Aj keď sa voda pri napúšťaní javí ako čistá, práve vysoký obsah týchto minerálov a kalov, ktoré volným okom nevidíme spôsobuje rôznofarebné zakalenia vody, živnú pôdu pre mikroorganizmy a tým vrásky na čele majiteľov víriviek, swim spa či záhradných bazénov.

Druhým vážnym problémom je technická stránke filtračného systému víriviek swim spa a bazénov. Z dlhoročných skúseností viem, že u veľkej väčšiny produktov na našom trhu je práve filtračný systém víriviek a swim spa ich výrobcami dosť podceňovaný a teda nedostatočný. Osobne vidím najväčší problém u lacných prevážne akciových víriviek a swim spa, ale najviac u nafukovacích víriviek, ktoré vyžadujú oveľa väčšiu starostlivosť o vodu, ako akrylátové.

Jednak je to dané použitým materiálom, ktorý pri nesprávnej starostlivosti o vodu v nafukovacej vírivke rýchlo “oslizne”, voda sa zakalí a začne zapáchať a na druhej strane tým, že tieto nafukovacie vírivky majú objem vody od 800 do 1200l, teda podobný, ako u akrylátových víriviek, pričom filtračná plocha ich filtračného systému býva častokrát až 6 x menšia.

Stavte na naše skúsenosti

Starostlivosti o vodu vo vírivkách, swim spa a bazénoch sa profesionálne venujeme už dlhšie. Som presvedčený, že podľa doterajších dostupných informácií používame tie najkvalitnejšie prostriedky na bezchlórovú starostlivosť o vodu, ktoré sú momentálne na svete dostupné. Problémy ľudí s vodou a úpravou vody v ich vírivkách, swim spa či bazénoch riešime osobne dlhými telefonickými konzultáciami, školeniami, prostredníctvom mailovej komunikácie, ale aj osobne.

Toto všetko nám poskytuje nesmierne veľa poznatkov, ktoré sa snažíme spracovať v prospech všetkých, ktorí starostlivosť o vodu vo svojich vírivkách, swim spa a bazénoch denne riešia. Je nám jasné, že problém zloženia vody ako takej nezmeníme, ale pritom práve jej zloženie býva častokrát prvou príčinou problémov. Dokážeme ju však filtráciou upraviť a zbaviť toho množstva rôznych minerálov a vodného kalu.

Tu narážame ne druhý vážny problém v starostlivosti o vodu a tým je technická schopnosť  toto všetko odfiltrovať.  Ako som spomínal, najväčším problémom je to u nafukovacích víriviek a lacných akrylových víriviek a swim spa, ich filtračných systémoch a filtračných vložiek. Najlepšie vírivky používajú kvalitné filtre, ktoré dokážu odfiltrovať všetko od 20 mikrónov vyššie, menej kvalitné, zvyčajne papierové filtračné kartuše bežne filtrujú od 40 mikrónov vyššie a pieskové filtrácie od 60 mikrónov vyššie.

Z toho nám vyplýva, že všetko pod 20, 40 a 60 mikrónov koluje stále dookola a spôsobuje stále dookola tie isté problémy s vodou.Samozrejme, závisí to na zložení vody. Je veľa prípadov z praxe, že všetko zvládnu kvalitné filtračné kartuše, dobrý filtračný systém a dostatočná dĺžka filtrácie počas dňa. No nie každý má šťastie na relatívne dobrý zdroj vody, ktorú kvalitné vírivky zvládnu prefiltrovať a nie každý si môže takúto kvalitnú vírivku dovoliť, ale samozrejme ani tá najkvalitnejšia vírivka pri nevhodnom zložení vody nezaručuje úspech v trvalej čistote vody.

Kam sa teda obrátiť?

Na základe týchto informácií a praktických skúseností sme hľadali univerzálne a finančne nenáročné riešenie pre každý typ vírivky, swim a bazéna do 10m3. Vieme, že ponúkame tú najlepšiu možnú chémiu na bezchlórovú starostlivosť o vodu a tiež vieme, že zloženie vody všeobecne zmeniť nedokážeme. Preto sme sa sústredili na filtračné systémy, ako celok bez ohľadu na kvalitu víriviek, swim spa či bazénov. Cieľom je odfiltrovať maximum nežiaducich prvkov z vody, čím sa stane starostlivosť o vodu hračkou.

Riešením je naša tohtoročná letná novinka, externá mikrofiltrácia, ktorá dokáže odfiltrovať všetko od 3 mikrónov vyššie a to veľmi lacno a veľmi rýchlo. Výkonné a len 100W čerpadlo dokonale prefiltruje až 4 m3 za hodinu. Filtračné vložky majú dlhú životnosť, sú veľmi jemné a ukážu vám každé znečistenie. Našu externú filtračnú jednotku veľmi lahko a rýchlo uvediete do prevádzky u akej koľvek vírivky, swim spa či bazéna, kedykoľvek to budete potrebovať. Najviac vám to však odporúčam prvé tri týždne od napustenia vírivky, swim spa alebo bazéna vodou, alebo pri ich priebežnom dopúšťaní.

Túto externú mikrofiltráciu sme dôkladne odskúšali a funguje naozaj spolahlivo. U nás máme na vyskúšanie viacero víriviek, ale i swim spa či bazén  pre potenciálnych záujemcov o kúpu týchto wellness produktov  a preto aj voda v nich musí byť prvotriedna. K dispozícii však máme len studničnú vodu, ktorá je veľmi tvrdá a ešte aj s vysokým obsahom železa a mangánu. Preto voda býva v prvých týždňoch po napustení nazelenalá až zelená. Bežná filtrácia našich víriviek to zvládne odfiltrovať, ale trvá to aj dva tri týždne a je nutné často umývať filtre.

Po nasadení tejto našej mikrofiltrácie sme dosiahli priezračnú vodu už po troch dňoch filtrácie. Filtračné vložky sú snehobiele, no po týchto troch dňoch boli celé hrdzavé – červeno hnedé, zbavili sme vodu železa aj mangánu a samozrejme aj väčšiny minerálov a vodného kalu. Filtračné vložky sa prepláchnu v čistej vode a môžu byť opätovne použité.

Ďaľší z testov, ktorý sme pripravili pre tohto nášho nového skvelého pomocníka, našu mikrofiltráciu, bola veľmi zakalená voda vo vírivke po mnohonásobnom použití a z dôvodu vysokého pH.

V prvom rade sme zmerali pH vody.

Následne sme upravili pH vody na 7,00 a nasadili sme externú mikrofiltráciu.

Po troch dňoch mikrofiltrácie bola voda opäť priezračne čistá.

Môžete sa spoľahnúť, že táto mikrofiltrácia v spojení s produktami SpaBalancer alebo AquaSafe 90 na bezchlórovú starostlivosť o vodu bude voda vo vašej vírivke, swim spa či bazéne  vždy čistá a zdravá. V prípade, že budete mať o externú mikrofiltráciu záujem, môžete si prácu s ňou u nás vyskúšať, presvedčíte sa o jednoduchosti jej používania a skvelých výsledkoch.

 

KEĎ CHCETE PORADIŤ ALEBO POMÔCŤ KLIKNITE TU