Čo je vírivka?

Zjednodušene môžeme povedať, že vírivka, vířivka, hydromasážna vaňa, vírivý bazén, jacuzzi, spa, hot tub  je v podstate veľká vaňa s horúcou vodou rôzneho tvaru a veľkosti vybavená vírivým a hydromasážnym systémom, cirkuláciou, ohrevom a filtráciou.

Vírivky svojim používateľom poskytujú dokonalé miesto na oddych, relax, hydroterapiu ale aj čas strávený s rodinou či zábavu s priateľmi.

Ako sme už spomenuli, na trhu sú vírivky rôznych tvarov, veľkostí a štýloch.

Medzi najznámejšie patria nafukovacie vírivky, sú cenovo najdostupnejšie.
Je však náročné ich používať celoročne vonku a poskytnú vám minimum hydroterapie. Nafukovacie vírivky sú skôr pre zábavu a relax.

Prenosná vírivka je ďalším cenovo relatívne dostupným produktom vo svete cvíriviek. Prenosné vírivky sa vyrábajú z rôznych materiálov, ako napríklad polyetylén- rotačne tvarované prenosné vírivky, vysoko hustotná pena – soft tub, drevené konštrukcie alebo prefabrikáty. Sú energeticky o niečo efektívnejšie, ako nafukovacie vírivky a môžu ponúknuť aj základy hydromasáže. Výhodou prenosných víriviek  je relatívne ľahké presťahovanie či premiestnenie v prípade potreby.

Vírivka na drevo sú vírivky vikurované drevom, prevažne drevenej konštrukcie, ktoré môžu mať vnútornú vrstvu z plastu, laminátu či nerezu. Tieto vírivky sú vhodné hlavne do oblastí, kde nie je dostupný elektrický prúd. Nie sú veľmi pohodlné, zvyčajne nemajú žiadnu integrovanú filtráciu vody a z hydroterapeutického hľadiska
nie sú veľmi prínosné.

Pevné akrylátové vírivky, ak sú dôkladne zateplené môžeme hovoriť o celoročných vírivkách na dvor či do záhrady. Kvalitné značky vám vydržia dlho a poskytnú vám pohodlie, relax a dostatočnú hydromasáž.

Pokiaľ chcete aby vám vaša vírivka poskytla dokonalé uvoľnenie a vynikajúcu vodoliečbu, hľadajte kvalitné hydromasážne vírivky s vysokým prietokom vody.

Nie vírivky s veľým množstvom malých trysiek, tie skôr spôsobia svrbenie až bolesť, ako uvoľňujúcu liečebnú hydromasáž.

Aké sú hlavné veľkosti a rozmery víriviek?

Všeobecne sa vírivky delia na malé, stredné a veľké.

Malé :       160 – 210cm x 135 – 195cm x 72 – 89cm

Stredné:   198 – 239cm x 192 –  239cm x 80 –  91cm

Veľké:       210 – 270cm x 210 –  280cm x 90 – 99cm

 

Teraz máte približnú predstavu o vírivkách a môžete si urobiť predstavu o tom, aký typ vírivky a  aká veľkosť sa hodí do vašej záhrady ešte predtým, než začnete s reálnym výberom vírivky.

Trocha informácií z histórie víriviek.

Pravdepodobne najstaršie vírivky boli vaňe, ktorá využívali horúce kamene na ohrev vody a hovorilo sa im kaldery.

Jedna z prvých zmienok o vírivkách pochádza už zo 4. Storočia pred naším letopočtom z oblasti Therme v Ikarii, čo bolo obľúbeným miestom vodoliečby.

V Japonsku v meste Izumo na západnom okraji polostrova Shimane sa v roku 737 nášho leptopočtu  prvýkrát otvorili horúce pramene a kúpaliská. Návštevníkom ponúkali ubytovanie, stravu a napúšťacie vane, ktoré nazývali ofuro.

Po páde Rímskej ríše v roku 476 sa vďaka kresťanstvu od kúpania upustilo.
Postupne sa kúpele opäť začali používať najmä v južnej Európe až od 13. storočia.

Prvé domáce vírivky sa začali objavovať až v 40. rokoch minulého storočia v USA. Inšpiráciu si zobrali z japonských vaní ofura.

Modely škrupín zo sklenených vlákien sa objavili až okolo roku 1970 a čoskoro ich nahradili škrupiny z akrylu , ako ich poznáme dnes.

Čo si vybrať?

Vírivky alebo jacuzzi?

Slovo jacuzzi sa stalo synonymom slov vírivka, vírivý bazén, spa, hot tub, hydromasážna vaňa a podobne. Jacuzzi  ale je len ochranná známka a značka jedného z mnohých výrobcov víriviek a iných produktov s touto značkou.

Bez ohľadu na to sa slovo  jacuzzi stalo bežným pojmom, ktorý ľudia používajú, keď hovoria o vírivkách, vírivých bazénoch, spa, hot tubs a podobne.

V ďalšom článku si priblížime, ako vírivka funguje.

Príďte si naše vírivky vyskúšať, nezáväzne a zadarmo, stačí si rezervovať termín.